Peru - wyprawa konna po kolorowym dachu Świata
W pierwszej połowie XVI wieku konkwistadorzy pod wodzą Francisco Pizarro pojawili się w Andach i podporządkowali hiszpańskiej koronie rozległe państwo Inków. W podboju andyjskiego królestwa ogromne znaczenie miały konie, nieznane w tej części świata, przez Indian uważane za święte, a ludzi którzy ich dosiadali za równych bogom o nadludzkiej sile.
Potomkami konkwistadorów są Morochucos – peruwiańscy kowboje (vaqueros) zamieszkujący okolice miasta Ayacucho. Na rozległych wysokogórskich pastwiskach od wieków zajmowali się hodowlą bydła i koni. W obecnych czasach kultura użycia konia zanika, ale tradycje Morochucos przetrwały do dzisiaj i są kultywowane przez nielicznych mieszkańców, zarówno w życiu codziennym, jak i w lokalnych fiestach i paradach. W tym roku, wiosna wyruszymy na wyprawę w poszukiwaniu tego zapomnianego ludu…
Troszkę więcej informacji na temat Morochucos można znaleźć w internecie, głównie na stronach hiszpańskojęzycznych, ale generalnie w sieci ten temat praktyczne nie istnieje – koniecznie trzeba go odkryć na nowo…
Nasza autorska wyprawa do Peru to oczywiście nie tylko jazda na koniach – odkrycie Morochucos stało się jedynie pretekstem do zorganizowania czegoś większego. Niewybaczalnym błędem byłoby nie zobaczyć chociaż kilku spośród wielu ciekawych miejsc. Program wyprawy konno-trampingowej pomyślany jest w ten sposób, aby przez dwa tygodnie uchwycić jak najwięcej impresji z tego niezwykłego kraju, doświadczyć jak najwięcej autentycznych wrażeń, odwiedzić jak najwięcej miejsc (też tych poza głównymi nurtami turystycznymi). Chciałbym Pokazać Wam Peru takie w jakim ja się zakochałem., które zauroczyło mnie od pierwszego momentu – nie tylko pięknem i majestatem gór, przestrzenią, uśmiechem ludzi – ale przede wszystkim kolorami, pełnymi, nasyconymi, krzykliwymi. Jest zupełnie inne od świata w jakim my żyjemy na co dzień. Peru ma różne oblicza, a to które przed nami odkryje zależy tylko od nas i od tego w jaki sposób chcemy po nim podróżować.
W trakcie wyprawy do Peru:
- zobaczymy różne pełne kontrastów oblicza Limy – od dzielnic biedoty, przez historyczne stare miasto Plaza de Armas i hipsterskie Barranco i Milaflores…
- odkryjemy miejsca położone z dala od szlaków turystycznych – zapomniane regiony Ayacucho i Pampa Cangallo…
- sprawdzimy czy konie Paso Peruano faktycznie są dzielne i mają tak wygodny chód - wędrując po górach kraju Morochucos, który odchodzi stopniowo w zapomnienie…
- rozstrzygniemy odwieczny spór – które miasto jest ładniejsze – ciemne Cusco czy biała Arequipa…
- sprawdzimy ile kolorów ma Tęczowa Góra i czy Czerwona Dolina jest czerwona…
- poczujemy się jak Indiana Jones odkrywając najciekawsze miejsca Świętej Doliny Inków…
- sprawdzimy ile swetrów, szalików, rękawiczek i skarpet z wełny lamy i alpaki zmieści się w naszym bagażu rejestrowanym a ile będziemy musieli założyć na siebie w drodze powrotnej…
- poszukamy flamingów nad wysokogórskim słonym jeziorem Laguna de Salinas na płaskowyżu Agua Blanca – otoczeni wygasłymi wulkanami i stadami lam i alpak…
- posmakujemy kuchni peruwiańskiej w wielu odsłonach – tanich popularnych streetfoodach, lokalnych knajpkach na bazarach i droższych restauracji – starając się w miarę możliwości stołować w miejscach z których korzystają miejscowi i podejmując zapewne kilka życiowych wyzwań kulinarnych…
- rozstrzygniemy który koktajl owocowy jest najsmaczniejszy (picie zmiksowanych owoców w różnych kombinacjach to peruwiański codzienny rytuał i obowiązek kulinarny!)…
- a na koniec zanurzymy utrudzone wędrówką stopy w rzece Colca i odpoczniemy w zacisznej oazie na dnie kanionu (oczywiście na dno kanionu będziemy musieli sami zejść – i również wyjść następnego dnia)…
Program wyprawy jest bardzo ciekawy, bogaty i intensywny, ale bez napięcia i szaleństwa pozostawia także dużo swobody i wolnego czasu dla siebie - na zakupy, zwiedzanie indywidualne i w podgrupach. Dla mnie Peru stało się bramą do odkrycia Ameryki Południowej – postanowiłem przez tę bramę przechodzić jak najczęściej – myślę że Wam też bardzo się spodoba…
Trochę fotografii z moich poprzednich wypraw znajdziecie pod linkiem: https://photos.app.goo.gl/RjZh8aESZHS3qCFL8
UWAGA 1: wymagane umiejętności jeździeckie niezbędne dla wzięcia udziału w wyprawie konnej na poziomie podstawowym, swobodna jazda w trzech chodach. Jeśli ktoś ma wątpliwości odnośnie własnych umiejętności najlepiej skontaktować się z prowadzącym (Jacek Jasiński +48 694 682 217 WhatsApp).
UWAGA 2: W wyprawie mogą wziąć udział osoby nie jeżdżące konno! Dla nich przygotowany jest program alternatywny równoległy dla trasy konnej (dni 3-7) – szczegóły w odrębnej ofercie!
Terminy:
01-16.05 202416-31.05.2024 (termin rezerwowy)
01-16.10.2024
16-31.10.2024 (termin rezerwowy)
Pomysł i prowadzenie:
Jacek Jasiński - z wykształcenia architekt i archeolog, ale z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat organizuje wyprawy – głównie konne bezdrożami krajów leżących w cieniu Jedwabnego Szlaku (Kaukaz, Persja, Azja Centralna). W samej tylko Gruzji w ciągu ośmiu lat zaprojektował i przeprowadził ponad 90 wypraw konnych na różnych, czasem pionierskich trasach. Więcej info na www.nomadiclife.eu
Ramowy program wycieczki:
Wylot z Polski - zdecydowanie polecam wylot dzień lub dwa dni wcześniej, tak aby mieć co najmniej jedną noc w Limie i odpocząć po podróży (najpopularniejsze linie: KLM (Amsterdam), LATAM (M dryt), Air France (Paryż) Delta (z Londynu lub Mediolanu przez Atlantę (USA)). Również ze względu na możliwość jednodniowego opóźnienia w dostawie bagażu, co niestety czasem się zdarza przy szybkich transferach.
Uwaga dla planujących lot przez Atlantę! Zanim kupicie bilet zapoznajcie się z formularzem ESTA (wypełnijcie na próbę) – aby mieć pewność, że nie musicie starać się o wizę tranzytową przez USA! Jeśli byliście w Iranie, Jemenie Korei Pn. etc po 2011 roku nie obejmuje Was program ruchu bezwizowego ESTA, trzeba starać się o zwykłą wizę, nawet przy tranzycie lotniskowym!!!
1 dzień - przylot do Limy – wieczorem około 21:00 przejazd autobusem (w 1 klasie VIP, komfortowo z szerokimi rozkładanymi fotelami) – nocny przejazd przez góry do Ayacucho. Przejazd autobusem pomoże nam w procesie aklimatyzacji do wysokości na których będziemy się poruszać
2 dzień - około 8:00 przyjazd do Ayacucho, przejazd taksówkami do hotelu, odpoczynek, później zwiedzanie starego miasta i relaks. Ayacucho jest położone na ok 2200-2750 mnpm i aklimatyzujemy się stopniowo przyzwyczajając do funkcjonowania na tej wysokości. Ostatnia możliwość zrobienia zakupów przed wyprawą konną. Wieczorem relaks…
3 – 7 dzień – rano po śniadaniu około 7:30 przejazd busem na płaskowyż Pampa Cangallo – na farmę na której rozpoczynamy konna wyprawę. Czas przejazdu około 1 godzina, na miejscu przepakowanie bagaży, dobór koni i około 11 wyruszamy – nocleg w małej wiosce u podnóży gór, przy chatce przewodnika. Kolację zjemy w wioskowej knajpce. Śpimy w namiotach następne 4 dni wyprawy konnej w regionie Pampa Cangallo – jeździmy po płaskowyżu i w górach na południe od Ayacucho. Śniadania i obiadokolacje przygotowujemy wspólnie, gotujemy na ognisku lub na gazie, lunch (kanapki, owoce etc) zabieramy ze sobą do sakw. Noclegi pod namiotem (5 nocy) – namioty 3-4 osobowe. W razie deszczu posiłki przygotowujemy w dużym wspólnym namiocie. Konie rasy paso peruano, wygodne (miękko noszą), spokojne i ogarnięte. Siodła lokalne, w typie lekkich westernowych. Przewodnikami są potomkowie Morochucos – mieszkańcy Pampa Cangallo, znający teren i warunki. Bagaże wozi nam samochód terenowy z którym spotykamy się wieczorem na miejscu noclegu. Ostatni dzień wyprawy – po południu dojeżdżamy konno do bazy, jemy pożegnalny obiad przygotowany przez żoną właściciela koni i następnie transferujemy się busem do Ayacucho na dworzec autobusowy, o 20:30 nocny przejazd do Cusco (14 godzin – VIP 1 klasą, rozkładane siedzenia, po drodze około 8:00 przerwa na śniadanie przy ulicznej knajpce)
8 dzień - przyjazd do Cusco około 10-11:00. Przejazd taksówkami do hotelu w centrum, odpoczynek, relaks, czas woly. Dobry czas na zakupy i powłóczenie się po knajpach – Cusco jest pięknym miastem, z licznymi bazarami i sklepami z rękodziełem, oraz z wieloma przyjemnymi kawiarniami i restauracjami w starym centrum. Po południu czas wolny w starym Cusco (spacer, zwiedzanie, zakupy). Nocleg w hotelu lub pensjonacie.
9 dzień - zwiedzanie najciekawszych miejsc Świętej Doliny: Ollaytantambo – pięknego , klimatycznego małego miasteczka z bardzo dobrze zachowana starówką i dobrze zachowanymi ruinami miasta ery Inkaskiej, spacer po starówce, zwiedzanie ruin, przejazd do Salinas de Mares - miejsca eksploatacji słonych źródeł (od czasów inkaskich) – malowniczych basenów solankowych na stokach doliny, powrót do Cusco około 16:00, wieczorem czas wolny w Cusco (spacer, zakupy, zwiedzanie). Nocleg w hotelu lub pensjonacie.
10 dzień – przejazd do Tęczowych Gór (max poziom 5050 mnpm) – wyjazd wcześnie rano około 04:00-04:30 , po drodze śniadanie, trekking w rejonie Tęczowych Gór (około 1,5 - 2 godziny, wysokość 4700-5100 mnpm), możliwy dodatkowy trekking do przełęczy nad Czerwoną Doliną dodatkowo płatny bilet ok 25 pln) , w drodze powrotnej obiad (około 13-14:00), powrót do Cusco około 15:30-16:30. Wieczorem czas wolny, zwiedzanie, zakupy, clubbing… Nocleg w hotelu lub pensjonacie.
11 dzień – zwiedzanie Pisaq – pięknego miasteczka w dolinie Vilcanota, z najlepiej (po Machu Picchu) zachowanymi pozostałościami miasta ery inkaskiej . Czas wycieczki od ok. 07:00-16:00. Powrót do Cusco na lotnisko, przelot do Arequipy , przejazd taksówkami do hotelu, nocleg w hotelu (pokoje 2-5 osobowe)
12 dzień - rano (około 6:00) wyjazd prywatnym minibusem na płaskowyż Agua Blanca nad słone jezioro Laguna de Salinas. Po drodze wyjeżdżając z Arequipy peruwiańskie śniadanie w streetfoodach przy jednym z bazarów. Jezioro położone jest na wysokości około 4200 mnpm. Wiosną po ustąpieniu pory deszczowej wypełnione jest wodą, która w porze suchej stopniowo wysycha odsłaniając dno pokryte grubą warstwa soli i minerałów. Czasami udaje się zaobserwować żerujące flamingi (głównie wiosną). W przerwie możemy zrelaksować się kąpielą w ciepłych źródłach mineralnych wypływających nieopodal jeziora. Powrót do Arequipy około 16:00 (po drodze w miasteczku Chiguata obiad w lokalnej restauracji). Wieczorem czas wolny – zakupy, spacer, zwiedzanie pięknego starego miasta.
13 dzień - rano (około 6:00) wyjazd prywatnym minibusem przez wulkaniczny płaskowyż Agua Blanca do kanionu rzeki Colca. Po drodze wyjeżdżając z Arequipy peruwiańskie śniadanie w streetfoodach przy jednym z bazarów. Po drodze zatrzymamy się na punktach widokowych na skraju krawędzi kanionu. Przejazd skończymy w miasteczku Cabanaconde – stąd pieszo zejdziemy na dno kanionu (ścieżka około 1500 metrów w dół – 2,5 godziny zejścia). Nocleg na dnie kanionu w komfortownej loggy (bungalowy 2-3 osobowe z łazienkami).
14 dzień - nagroda za trudy dwutygodniowej włóczęgi po bezdrożach Peru – chillout i odpoczynek w oazie na dnie kanionu Colca. Dla chętnych spacer po okolicy (lekki trekking), dla niechętnych relaks nad rzeką lub basenem w loggy (w ciągu dnia może być upał nawet do 30 stopni, w zależności od pory roku). Nocleg na dnie kanionu w oazie (bungalowy 2-3 osobowe z łazienkami).
15 dzień – wcześnie rano (ok 6:00) powrót do Cabanaconde ścieżką na stoku kanionu Colca (około 4 godziny marszu), odpoczynek w miasteczku i przejazd w górę kanionu Colca (po drodze możemy zatrzymać się na ostatnie zakupy pamiątek) do miasta Chivay na pożegnalny obiad. Następnie przejazd na lotnisko w Arequipie i wieczorny lot do Limy. Nocleg w hotelu przy lotnisku (5 minut spacerem), odpoczynek, przygotowanie do powrotnego lotu.
16 dzień - Lima – rano – koniec wyprawy – wylot do Polski (godzina wg rozkładu lotów w zależności od indywidualnie zakupionych biletów lotniczych). Osoby które chciałyby pozostać dłużej w Limie mogą zarezerwować sobie nocleg korzystając np. z aplikacji booking.com we własnym zakresie.
Cena:
5850 pln + 1300 euro (gotówką płatne na miejscu)Cena nie obejmuje biletu lotniczego do Peru (koszt ok. 3000-5500 pln)
Minimalna ilość uczestników - 6 osób
Uwagi:
Trasa wyprawy konnej może ulec zmianie w sytuacjach losowych, niezależnych od Organizatora i Prowadzącego (wydarzenia polityczne, załamanie pogody, trudne warunki na trasie)– dostosowana będzie do aktualnie panujących warunków w trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oraz wierzchowców.
Cena zawiera:
- Dwa loty wewnętrzne : Cusco - Lima (szczegóły do ustalenia po zakupie biletów lotniczych Polska-Peru-Polska) z małym bagażem rejestrowanym (15 kg!) Uwaga: dla chętnych jest możliwość wykupienia trzeciego, dodatkowego lotu Ayacucho – Cusco (zamiast nocnego przejazdu autobusem) za dopłatą 100 usd
- Dwa nocne przejazdy autobusem : jeden z Limy do Ayacucho (10 godz), drugi z Ayacucho do Cusco (14 godz) komfortowymi autobusami w pierwszej klasie (szerokie rozkładane fotele na dolnym pokładzie, 12 miejsc)
- Dwa posiłki dziennie w trakcie zwiedzania miast (Ayacucho, Cusco, Arequipa) – śniadanie i obiad – jemy w lokalnych punktach gastronomicznych, tam gdzie stołują się lokalsi – na bazarach, w licznych knajpkach etc. W miarę możliwości maksymalnie zróżnicowane, tak poznać kulturę kulinarną Peru od kuchni… W zwiedzanych miastach kolacje i wieczorne posiłki w czasie wolnym - we własnym zakresie.
- Trzy posiłki w dniu 14 (odpoczynek na dnie kanionu Colca w oazie Sangalle) – śniadanie, lunch, obiadokolacja
- 7 noclegów w Cusco (3 noce), Ayacucho (1 noc), Limie (1 noc), Arequipa (2 noce) – w pensjonatach i hotelach, w pokojach 2-5 osobowych, w miarę możliwości z łazienką.
- 2 noclegi w oazie Sangalle na dnie kanionu Colca w komfortowej loggy, bungalowy 2-3 osobowe z łazienkami
- Bilet turystyczny umożliwiający wstęp do głównych zabytków inkaskich Świętej Doliny (Cusco, Pisaq, Ollaytantambo) - boleto turistico, bilet wstępu do kanionu Colca, bilet wstępu do Tęczowych Gór i Salinas del Mares
- Wycieczki do: kanionu Colca, Laguna de Salinas, Świętej Doliny, Tęczowej Góry (zgodnie z opisem)
- Pięciodniową wyprawę konną w rejonie Ayacucho, pełne wyżywienie (3 posiłki dziennie) – przygotowywane wspólnie na biwaku lub w lokalnych knajpkach (w zależności od trasy), 5 noclegów w namiotach , przewodnicy – lokalni (potomkowie Morochucos), lokalne siodła w typie kulbaki „McClellan” i lekkich westowych, terenowy samochód logistyczny dla przewozu sprzętu kempingowego i bagażu.
- Ubezpieczenia podróżne i sportów wysokiego ryzyka KL i NNW (5 dni) - będziemy w górach na wysokościach 2200-4200 mnpm i jeden raz do 5000 mnpm (Tęczowa Góra), konno w granicach 3500-4000 mnpm.
Suma ubezpieczenia: KL 120000 EUR, NNW 40000 PLN, Bagaż 2500 PLN, OC 120000 EUR
Cena nie zawiera:
- Biletu lotniczego z Polski do Peru i z powrotem (średnio należy przyjąć 4000-5500 pln, ale zdarzają się tańsze opcje, nawet koło 3000 pln). Cena biletu zależy od opcji bagażu jaką wykupujemy (warto rozważyć zakup bagażu rejestrowanego na spółkę z drugą osobą – do ustalenia po ukonstytuowaniu się grupy). Podstawowa zasada – jak najmniej bagażu!
- Dodatkowych posiłków (kolacje w Ayacucho, Cusco, Arequipie i Limie), napojów orzeźwiających, wody, alkoholu, przekąsek, słodyczy etc
- Transportu w miastach (taxi, autobus, riksza itp.) oprócz zaznaczonych w opisie wyprawy przejazdów taxi z/na lotnisko
- Biletów wstępu do innych obiektów niż objęte „boleto turistico” w Cusco i biletów wstępu wymienionych w opisie wypraw (np. muzea w Cusco i Arequpie)
- Dobrowolnego ubezpieczenia na wypadek rezygnacji z imprezy, w wysokości 4,19% ceny złotówkowej
- Napiwków itp. (jeśli w ogóle takie mamy zamiar dawać…)
W programie wyprawy nie przewidziano zwiedzania Machu Picchu. Związane jest to z:
- wysokimi kosztami (najdroższy pociąg świata i największa (najdroższa) atrakcja turystyczna Peru)
- obowiązkowym schematem zwiedzania narzuconym przez lokalne służby – wejście na godziny, przechodzenie w grupie turystów, tylko z przewodnikiem itp. – co odbiera całą przyjemność przebywania w tak ciekawym miejscu
- znaczną stratą czasu (potrzeba minimum 3 dni)
- wstęp do Machu Picchu trzeba rezerwować przez internet ze znacznym wyprzedzeniem.
Zamiast tego możemy zobaczyć więcej innych równie ciekawych miejsc w Świętej Dolinie lub w okolicach Arequipy.
Jeśli ktoś bardzo chciałby zwiedzić Machu Picchu może:
- Wrócić ostatniego dnia wyprawy z Arequipy do Cusco i zwiedzić Machu Picchu na własną rękę
- Wybrać opcję dłuższej wyprawy (jeśli będzie minimum 4 chętnych) i wraz z przewodnikiem wrócić do Cusco i wyruszyć na Machu Picchu (+ 3 dni i 450 USD/os)
W ramach przygotowań do wyprawy uczestnicy otrzymają pliki pdf z ważnymi informacjami dotyczącymi ekwipunku, zdrowia i ważnych szczegółów dotyczących wyprawy konnej i trampingowej.