Węgry w pigułce

W trakcie 8-dniowej wycieczki odwiedzimy między innymi Wielką Nizinę Węgierską i niezwykłą pusztę, Góry Matra z najwyższym szczytem Węgier, Góry Bukowe z malowniczą Doliną Szalajki, spróbujemy słynnych węgierskich win, zażyjemy kąpieli w basenach termalnych słynnych węgierskich uzdrowisk, odpoczniemy nad Balatonem - węgierskim morzem, zobaczymy Tokaj, Debreczyn, Eger, Budapeszt, średniowieczne warownie i romantyczne pałace.

Boldogkö * Tokaj * Hajduszoboszlo * Debreczyn * Park Narodowy Hortobágy
Eger * Mezőkövesd * Hollókő * góry Mátra * Góry Bukowe * Miszkolc Tapolca * Gödöllő
Budapeszt * Balatonfüred * Półwysep Tihany * Keszthely * Heviz * Veszprem * Herend


Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Polski we wczesnych godzinach rannych, przejazd przez Słowację w kierunku Węgier. Przejazd skrajem pasma górskiego Zemplén do ruin średniowiecznego zamku Boldogkö. Warownia usytuowana na wysokim bazaltowym wzgórzu (737 metrów n.p.m.) stanowiła niegdyś ważne ogniwo w łańcuchu twierdz obronnych regionu, których głównym zadaniem miała być ochrona północnych rubieży kraju. Z murów warowni rozpościera się przepiękna panorama gór Zemplén i okolic. Przejazd do Tokaju, położonego w słynnym rejonie winiarskim, gdzie od wieków produkowany jest słynny tokaj aszu, określany jako „król win” i „wino królów”. Spacer po mieście. Przejazd na obiadokolację i nocleg w uzdrowisku Hajdúszoboszló.

2 dzień
Śniadanie, przejazd do Hortobágy, położonego w sercu Parku Narodowego Hortobágy chroniącego stepową równinę zwaną „puszta”, która jest jednocześnie królestwem czikosów, węgierskich kowbojów, zajmujących się hodowlą koni i bydła (bawoły domowe, śruborogie owce rackie, świnie mangalice) kultywując tradycję przodków. Przejażdżka wozami po puszcie, w programie wizyta na farmie, pokaz sprawności jeździeckiej i tresury koni. Postój przy słynnym moście o dziewięciu przęsłach, będącym chlubą i symbolem miejscowości. Przejazd do Debreczyna, nazywanego "kalwińskim Rzymem" za sprawą założonego w 1538 r. kolegium, które jako pierwsza uczelnia wyższa wprowadziło węgierski jako język wykładowy. O reformatorskiej przeszłości świadczą także dwie świątynie kalwińskie: "mała", zbudowana w XVII w. i "duża", XIX-wieczna, z piękną elewacją frontową z dwoma symetrycznymi wieżami. W 1849 r. w tym właśnie kościele węgierski bohater narodowy Lajos Kossuth ogłosił detronizację Habsburgów i Deklarację Niepodległości. Powrót do Hajdúszoboszló. Odpoczynek na basenach termalnych. Obiadokolacja i nocleg.

3 dzień
Śniadanie, przejazd do Egeru, spacer po pięknym barokowym miasteczku, zwanym często „węgierskim Krakowem”, w programie: klasycystyczna bazylika, turecki minaret, zamek, kościół Minorytów, Plac Dobo. Wizyta w Dolinie Pięknej Pani, której główną atrakcją są liczne winiarnie, gdzie można degustować przy dźwiękach muzyki cygańskiej różne gatunki win z rejonu Egeru, między innymi słynne "Egri Bikavér", czyli "Bycza Krew". Przejazd do Mezőkövesd, stolicy Ziemi Matyó, ciekawego regionu z charakterystycznymi strojami i haftami ludowymi. W pobliżu miejscowości znajduje się kąpielisko termalne Zsory, z wodami siarczano-jodowymi. Obiadokolacja i nocleg w hotelu w pobliżu basenów.

4 dzień
Śniadanie, przejazd do wioski Hollókő, która została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako jedyna wieś, zabudowana w tradycyjnym stylu węgierskim. Jej mieszkańcy należą do grupy etnicznej Paloców, uważanej za najbardziej madziarską ze wszystkich zamieszkujących Węgry. Spacer brukowanymi kocimi łbami uliczkami, wśród drewnianych domków otoczonych wypielęgnowanymi ogródkami pełnymi kolorowych kwiatów. Nad wioską góruje położony na wzgórzu zamek, zwany Kruczym (nazwa Hollókő oznacza dosłownie Kruczą Skałę). Przejazd przez góry Mátra, których szczyt Kékes 1014 m z charakterystyczną wieżą telewizyjną jest najwyższą górą Węgier. Przyjazd do Szilvásvárad położonego u stóp Gór Bukowych. Miejscowość słynie m.in. z hodowli koni lipicańskich i malowniczej doliny potoku Szalajka. Spacer tą niezwykle malowniczą doliną. Na długości około 4 km potok tworzy liczne malownicze jeziorka, biało-zielone kaskady oraz wodospady, najpiękniejszy z nich to słynny Wodospad Fátyol (Fátyol-vízesés). Powrót na obiadokolację i nocleg.

5 dzień
Śniadanie, przejazd do Lillafüred,. uzdrowiska położonego w malowniczej scenerii Gór Bukowych nad jeziorem zaporowym Hámori. Jest to jedno z najpiękniejszych i najbardziej znanych uzdrowisk na Węgrzech. Najbardziej charakterystycznym obiektem uzdrowiska jest baśniowy neorenesansowy hotel. Rezydencja ta powstała w latach 1927-1930 według projektu Lux Kálmána. Pozostałe atrakcje Lillafüred to m in. egzotyczny park leśny otaczający hotel, sztuczny wodospad wysokości 20 metrów oraz wiszące ogrody. Następnie przejazd do Miszkolc Tapolca i wizyta w najbardziej niezwykłym kąpielisku termalnym na Węgrzech znajdującym się w grotach skalnych. Termalna woda o temp. 30C spływa potokami ze skał, tworząc naturalne bicze wodne; inną atrakcją są naturalne prądy wodne oraz czyste, pozbawione bakterii powietrze. Całoroczne kąpielisko w grotach posiada również kilka basenów odkrytych o temp. wody 28-35C. Powrót na obiadokolację i nocleg.

6 dzień
Śniadanie. Przejazd do Gödöllő, zwiedzanie letniej rezydencji cesarzowej Sissi. Przejazd do Budapesztu. Wjazd na wzgórze Gellerta, panorama miasta. Następnie spacer po Budapeszcie. W programie m.in. Parlament (z zewnątrz), Wzgórze Zamkowe na którym znajduje się najstarsza część miasta wraz z Zamkiem Królewskim, Basztami Rybackimi, Kościołem św. Macieja, trzech najsłynniejszych mostów Budapesztu: Most Wolności, Most Łańcuchowy i Most Elżbiety, Bazyliki, w której przechowywana jest najważniejsza relikwia Węgrów – zasuszona dłoń króla św. Stefana. Przejazd do słynnego uzdrowiska Balatonfüred, położonego nad północnym brzegiem Balatonu. Miejscowe gorące wody bogate w kwas węglowy posiadają dobroczynny wpływ na wszelkiego rodzaju dolegliwości sercowe oraz problemy związane z układem krążenia. Obiadokolacja i nocleg.

7 dzień
Śniadanie, przejazd do Tihany malowniczej miejscowości , położonej na półwyspie o tej samej nazwie. Jednym z jej najważniejszych zabytków jest Opactwo Benedyktynów założone w połowie XI wieku z polecenia wywodzącego się z dynastii Arpadów króla Andrzeja I. Ze wzniesienia na którym znajduje się opactwo roztacza się piękny widok na Jezioro Balaton. Spacer wąskimi uliczkami między urokliwymi chatami krytymi strzechą. Następnie przejazd do Keszthely, gdzie znajduje się monumentalny neobarokowy pałac możnego rodu Festeticsów. Jest to trzecia co do wielkości tego typu budowla na Węgrzech. Spacer po ogrodach w stylu angielskim, przejazd do Hévíz, uzdrowiska położonego nad brzegiem największego w Europie powulkanicznego termalnego jeziora torfowego Gyógytó (4,4 ha). Temperatura wody w jeziorze waha się od 24°C zimą do 36°C latem co pozwala na całoroczną hodowlę lotosów, sprowadzonych tu w XIX wieku z Indii. Uzdrowisko rozwinęło się za sprawą rodziny Festetics. W XIX nad brzegiem jeziorem wybudowany został rozległy secesyjny kompleks leczniczy. Powrót na obiadokolację i nocleg.

8 dzień
Śniadanie, przyjazd do Herend, wizyta w manufakturze porcelany, słynącej z produkcji ekskluzywnej porcelany znanej na całym świecie. Zwiedzając manufakturę można prześledzić proces wytwarzania porcelany, odwiedzić muzeum z bogatą kolekcją wyrobów z porcelany (m.in serwis dla królowej Wiktorii, cesarzowej Sissi) i na zakończenie napić się kawy/herbaty w kawiarni Apicius. Dalsza podróż w kierunku Polski. Przyjazd do kraju w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem
  • 7 noclegów w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych z łazienkami
  • 7 śniadań i 7 obiadokolacji
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie Kl i NNW Signal Iduna, wariant standard

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów i przewodników lokalnych, taksy klimatycznej – ok. 70€
  • obowiązkowej składki na TFG w wysokości 10 zł
  • dopłata do pokoju 1-os - 320 zł

Galeria:

Godollo
Godollo
Budapeszt
Budapeszt
Budapeszt
Dolina Szalajki
Tihany
Keszthely
Herend
Herend

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor