Sycylia i Malta w pigułce

8-dniowa wycieczka samolotowa, prezentująca najważniejsze zabytki Malty i Sycylii - wysp położonych na Morzu Śródziemnym, oddalonych od siebie ok. 80 km. W programie między innymi: najstarsze wolnostojące świątynie megalityczne, starożytne ruiny, miejsca związane ze św. Pawłem, średniowieczne miasteczka, wulkaniczne krajobrazy, cuda przyrody.

Malta: La Valetta - Vittoriosa - Senglea - Cospicua - Marsaxlokk - Mosta - Rabat -
Mdina - San Anton Gardens - Blue Grotto - Świątynia Hagar Qim -
Gozo (Świątynia Ggantija, Victoria, Ta Pinu, Azure Window )
Sycylia: Agrigento - Marsala - Monreale - Palermo - Taormina - Etna - Syrakuzy - Noto


Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień - przelot na trasie Kraków - Malta, La Valetta - Trzy Miasta (Vittoriosa, Senglea i Cospicua) - Marsaxlokk
Przejazd do stolicy Malty - La Valetty, założonej w 1566 r. przez zakon Joannitów. Zwiedzanie: katedra St-John, Upper Barracca Gardens (górne ogrody) z pięknym widokiem na port Grand Harbour, pałac Wielkiego Mistrza - siedziba mistrza zakonu Joannitów. Następnie zwiedzanie trzech, leżących w niedalekiej odległości od siebie, miast: Vittoriosa, Senglea i Cospicua Vittoriosa (inaczej: Birgu) - to pierwsza siedziba rycerzy zakonu Joannitów z kościołem San Lawrenz i pałacem Inkwizytora; Senglea (inaczej: Isla) - piękny punkt widokowy na Grand Habour. Wizyta w wartowni Sanglea Point Vedette ze słynnym „okiem i uchem”, Cospicua (inaczej: Bormla) - portowe miasto, z podwójnymi murami obronnymi, w którym zachowało się wiele zabytków powstałych od założenia w tym miejscu Zakonu Maltańskiego (XI wiek). Przejazd na południowo-wchodnie wybrzeże Malty, wizyta w Marsaxlokk - wiosce rybackiej z największą flotą rybacką na wyspie. Niezwykle malowniczo prezentują się tu zacumowane kolorowe łódki 'luzzu', będące jednym z symboli Malty. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

2 dzień - Mosta - Mdina - Rabat - Dingli
Śniadanie, przejazd do miasta Mosta, słynącego z kościoła Santa Marija Assunta, zbudowanego w kształcie rotundy (Mosta Dome), nakrytej potężną kopułą o średnicy 37m. Następnie piękny Ogród Botaniczny (San Anton Gardens) przy Pałacu Prezydenckim wybudowanym na początku XVII wieku. Przejazd do Mdiny, nazywanej „Miastem ciszy”, dawnej stolicy Malty, otoczonej średniowiecznymi murami obronnymi, słynącej z katedry św. Pawła, następnie Rabat - przedmieścia Mdiny z grotą św. Pawła, gdzie wg legendy apostoł się ukrywał. Przejazd do Dingli, gdzie wyrastają z morza na wysokość ok. 200 m potężne klify i skąd rozpościera się jeden z najbardziej malowniczych widoków na Malcie. Powrót na obiadokolację i nocleg.

3 dzień - Wyspa Gozo
Śniadanie, przeprawa promem na wyspę Gozo (6 km od północnych brzegów Malty). W krajobrazie dominują tu przede wszystkim skaliste klify, niewielkie zatoczki i sielskie rolnicze krajobrazy. W programie: Ggantija - kompleks megalitycznych świątyń sprzed 3600-3000 lat, zbudowanych wg legendy przez olbrzymkę Ggantiję z gigantycznych skalnych bloków o wysokości przekraczającej 7 m i wadze około 50 ton. Kompleks uważany jest za najstarszą, wolnostojącą kamienną konstrukcję na świecie, jest więc starszy od egipskich piramid czy Stonehenge; Ramla Bay - popularna plaża z czerwonym piaskiem i Grota Calypso - postój ok. 10 min na zrobienie zdjęć; Victoria - centralne miasto wyspy Gozo. Główną atrakcją jest Gran Castello - obronna cytadela wznosząca się na wzgórzu nad miastem. Mieści się w niej katedra i kilka muzeów: archeologiczne, folkloru i historii naturalnej; Ta’Pinu -najsłynniejsza bazylika i neoromańskie sanktuarium górujące nad okolicą w zachodniej części wyspy; Dwejra - znajduje się tu słynna formacja skalna Azure Window (Lazurowe Okno) zlokalizowana na zachodnim wybrzeżu Gozo w pobliżu przylądka Dwejra. W ogromnej wapiennej skale, w ciągu tysięcy lat erozja i sztormowe fale utworzyły potężny łuk skalny rozpięty nad powierzchnią morza. W pobliżu znajduje się inny cud natury - Inland Sea (Wewnętrzne Morze), niewielka laguna otoczona kamienistą plażą, skąd można popłynąć łodzią pod skalnym łukiem na pełne morze. Tuż obok w niewielkiej zatoce naprzeciw Azure Window znajduje się formacja skalna Fungus Rock, która swoją sławę i nazwę zyskała dzięki pasożytniczej roślinie Cynomorium coccineum, której joannici przypisywali wyjątkowe właściwości lecznicze. Wyspa była strzeżona przez członków Zakonu Maltańskiego, a każda próba kradzieży rośliny karana była śmiercią. Obecnie Fungus Rock stanowi rezerwat przyrody i wejście, czy wspinanie się na nią wymaga zezwolenia; Mgarr - port rybacko-handlowy. Cumuje tu cała flotylla luzzo, kolorowych łodzi charakterystycznych dla Malty. Nad miastem góruje fort Chambray zbudowany w 1749 roku oraz neogotycki kościół Najświętszej Marii Panny z Lourdes wzniesiony pod koniec XX w na szczycie klifu, cel pielgrzymek Maltańczyków. Przeprawa promem na Maltę, obiadokolacja i nocleg.

4 dzień - Agrigento - Marsala - Trapani
W godzinach porannych przeprawa promem na Sycylię. Przejazd do Agrigento, zwiedzanie Doliny Świątyń, najlepiej zachowanych (obok ruin w Syrakuzach) zabytków antycznych, dalsza podróż w kierunku Marsali, słynącej ze znakomitych słodkich win. Przejazd malowniczą drogą wzdłuż salin, gdzie w krajobrazie dominują wiatraki i pryzmy soli. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Trapani.

5 dzień - Monreale - Palermo - ok. Taorminy
Śniadanie, przejazd do Monreale, zwiedzanie normańskiej katedry ze średniowiecznymi mozaikami, następnie Palermo, zwiedzanie miasta, w programie: katedra św. Jana, Pałac Normandzki z salą Rogera i Kaplicą Palatyńską, Plac Czterech Boków z 4 fontannami, Teatr Massimo. Przejazd na obiadokolację i nocleg w ok. Taorminy.

6 dzień - Etna - Taormina
Śniadanie, przejazd w kierunku wulkanu Etna, największego aktywnego wulkanu Europy, wyjazd autokarem na parking na wysokości 1915 m, spacer na wysokość ok. 2100 m do punktu widokowego oraz przejście do pomniejszych kraterów powstałych w wyniku erupcji wulkanu (opcjonalnie wyjazd samochodami terenowymi pod szczyt Etny na wys. ok. 3000 m - cena ok. 70 €. Następnie przejazd do Taorminy, miejscowości uznanej za najpiękniejszą na Sycylii. W programie: teatr grecki z piękną panoramą na zatokę i Etnę, zabytkowe średniowieczne centrum z placem ze wspaniałą wieżą zegarową, spacer po Corso Umberto, głównej, pełnej zabytków promenadzie Taorminy. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Taorminy.

7 dzień - Syrakuzy - Noto
Śniadanie, przejazd do Syrakuz, największego ośrodka politycznego i kulturalnego starożytnej Sycylii, zwiedzanie miasta. W programie: Wyspa Ortygia, kolebka antycznej cywilizacji Syrakuz (pozostałości świątyni Apollina z VII w p.n.e), zwiedzanie Parku Archeologicznego Neapolia (Teatr Grecki, kamieniołomy z Uchem Dionizosa, ołtarz Hierona II, amfiteatr rzymski). Przejazd do Noto, stolicy baroku sycylijskiego. Spacer po niezwykłym miasteczku uznanym przez UNESCO za zabytek klasy światowej. Powrót na obiadokolacje i nocleg w okolicy Taorminy.

8 dzień - przelot Katania - Katowice
Śniadanie, transfer na lotnisko w Katanii, przelot do Katowic, transfer do Krakowa.

Cena zawiera:

 • przejazd autokarem z klimatyzacją i WC lub busem (w zależności od ilości uczestników) na terenie Malty i Sycylii zgodnie z programem
 • 4 noclegi na Sycylii, hotele 3*, pokoje 2- 3 os z łazienkami
 • 3 noclegi na Malcie, hotel 3*, pokoje 2- 3 os z łazienkami
 • 6 śniadań i 7 obiadokolacji
 • opiekę pilota
 • ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna

Cena nie zawiera:

 • przelotu na trasie Kraków-Valetta i Katania-Katowice – cena ok. 1200 zł (z bagażem podręcznym)
 • biletów wstępu, opłat za przewodników miejscowych, taksy klimatycznej w hotelach, przeprawy promowej z Malty na Sycylię - ok. 200€ + opcjonalnie ok.70 € wyjazd samochodami terenowymi pod szczyt wulkanu Etna)
 • opłaty za prowiant w ostatnim dniu pobytu na Malcie – ok. 6€
 • dopłata do pokoju 1-os – 480 zł
 • opcjonalnego ubezpieczenia chorób przewlekłych – 60 zł
 • opcjonalnego ubezpieczenia kosztów rezygnacji – 3, 52% wartości imprezy
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) w wysokości 10 zł, płatnej przy wpłacie zaliczki

Galeria:

Palermo
Palermo
Palermo
Etna
Etna
Taormina
Taormina
Syrakuzy
Syrakuzy
Noto

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów - programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor