Rumunia i Mołdawia

10-dniowa wycieczka prezentująca najpiękniejsze regiony Rumunii: Maramuresz, Bukowinę i Siedmiogród (Transylwania). Zobaczymy urzekające krajobrazy, bogaty folklor, słynne malowane klasztory w Bukowinie, zamek Drakuli w Bran, grody warowne, fortece, monastyry, pałace i bogate rezydencje, wielką atrakcją będzie niewątpliwie przejazd Wąwozem Bicaz. Ponadto wizyta w Mołdawii: Kiszyniów i piwnice win mołdawskich Cricova, monastyry: Saharna, Tipova, Orheiul Vechi i Capriana oraz twierdza Soroki.

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Uwaga: Kameralna grupa ok. 20 os.

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Polski w godzinach rannych, przejazd przez Słowację, Węgry do Rumunii. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Satu Mare.

2 dzień
Śniadanie, zwiedzanie typowych dla regionu Maramuresz drewnianych cerkwi w Dolinie Izy. Przejazd do górskiej miejscowości Barsana - z prawosławnym kompleksem klasztornym, będącym najważniejszym miejscem pielgrzymkowym regionu. Dalsza podróż przez malowniczą przełęcz Prislop (1416 m) w Górach Rodniańskich (krótki postój, piękne panoramy) w kierunku regionu Bukowina, krainy malowanych cerkwi, zabytków wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zewnętrzne ściany cerkwi pokryte są barwnymi freskami o tematyce religijno-historycznej. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Suczawy.

3 dzień
Śniadanie, wizyta w cerkwi w miejscowości Voronet, która słynie z monumentalnego malowidła przedstawiającego Sąd Ostateczny. Dalsza podróż w kierunku Mołdawii. Przyjazd do miejscowości Soroki, zwiedzanie imponującej twierdzy Stefana Wielkiego z XVI w., przyjazd do miejscowości Bielce, stolicy polskiej diaspory w Mołdawii. W programie: świątynia katolicka św. Archaniołów, ormiańska cerkiew św. Grzegorza, Dom Polski. Obiadokolacja i nocleg.

4 dzień
Śniadanie, przejazd do położonego na terenie rezerwatu krajobrazowego (liczne wodospady, jaskinie) monastyru Saharna, słynącego ze świętego źródła o właściwościach leczniczych. Następnie zwiedzanie największego skalnego kompleksu klasztornego Tipova, usytuowanego w obrębie parku krajobrazowego (malowniczy widok na Dniestr). Obiadokolacja i nocleg w okolicy Kiszyniowa.

5 dzień
Śniadanie. Zwiedzanie stolicy Mołdawii - Kiszyniowa. Objazd miasta: bulwar Puszkina z XIX-w. łukiem triumfalnym, gmach parlamentu Republiki, siedziba prezydenta, nowoczesny gmach Teatru Opery i Baletu (z zewnątrz). Przejazd do kompleksu klasztornego Orheiul Vechi (cerkiew, dzwonnica i pieczary klasztoru z XII-XVIII w, wykopaliska osiedla Daków V-III w.p.n.e). Następnie wizyta w ogromnej piwnicy winnej Cricova. Zwiedzanie odbywa się samochodami; przejazd podziemnymi korytarzami wypełnionymi beczkami z winem zakończy się degustacją tego wyśmienitego trunku. Powrót na obiadokolację i nocleg.

6 dzień
Śniadanie, przejazd do jednego z najstarszych monastyrów Besarabii - Capriana z XV w. ze wspaniałymi freskami. Dalsza podróż w kierunku Rumunii do miejscowości Jassy, stolicy rumuńskiej Mołdawii. Spacer po mieście, w programie: katedra św. Paraskiewi, do której ściągają pielgrzymki z całej Rumunii, najważniejsza i najbardziej okazała budowla Jassy - Cerkiew Trzech Hierarchów, wybudowana w pierwszej połowie XVII wieku. Cała jej elewacja pokryta jest rzeźbionymi w kamieniu skomplikowanymi wzorami geometrycznymi i roślinnymi. Przejazd przez wyrzeźbiony przez rzekę Wąwóz Bicaz, otoczony skalnymi ścianami dochodzącymi do 400 m wysokości. Pod względem głębokości ustępuje w Europie tylko francuskiemu wąwozowi Verdon. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Gheorgeni.

7 dzień
Śniadanie, przejazd do miejscowości Sinaia, zwiedzanie położonego w pobliżu zamku królów rumuńskich Peleş. Przejazd do Bran - zwiedzanie XIV w. Białego Zamku zwanego również Zamkiem Drakuli lub zwiedzanie zamku chłopskiego w Rasnov. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Braszowa.

8 dzień
Śniadanie, przejazd słynną Szosą Transfogaraską - najpiękniejszą i najbardziej emocjonującą górską drogą Rumunii. Szosę przeprowadzono przez główny grzbiet Fogaraszy, najwyższych gór Rumunii na polecenie Nicolae Ceausescu. Droga wspina się malowniczymi zakrętami po półkach skalnych. Przystanek przy zaporze wodnej i jeziorze zaporowym Vidraru na rzece Arges, widok na ruiny zamku Poienari należącego do hrabiego Drakuli. Kolejny przystanek będzie przy jeziorze Balea (2034 m n.p.m.) w pobliżu wlotu do tunelu przechodzącego pod granią Fogaraszy. Spacer w okolicy jeziora. Przejazd do Sibiu, jednego z najpiękniejszych miast Rumunii, w programie m.in.: starówka z Dużym i Małym Rynkiem, magistrat, Stary Ratusz, most Kłamców, muzeum księcia Brukenthala i schody Fingerling, plac Hueţ, kościół ewangelicki, Prawosławna Cerkiew Metropolitalna Św. Trójcy. Obiadokolacja i nocleg.
Uwaga: w przypadku, gdy szosa będzie nieprzejezdna, zwiedzanie: Curtea de Argeș, dawna stolica Wołoszczyzny, w późnym średniowieczu była to siedziba hospodarów i prawosławnych metropolitów wołoskich. Miejscowość słynie z przepięknej cerkwi metropolitarnej. Monastyr Cozia - prawosławny monastyr z końca XIV w., położony przy ważnym szlaku komunikacyjnym w przełomie rzeki Aluty w Karpatach, na Wołoszczyźnie. Jest jednym z najświetniejszych dzieł wołoskiej sztuki średniowiecznej.

9 dzień
Śniadanie, przejazd do Alba Iulia, dawnej stolicy Siedmiogrodu. W programie zwiedzanie Twierdzy Alba Karolina: katedra rzymskokatolicka p.w. św. Michała z grobowcem księcia Jana Hunyady i królowej Izabelli Jagiellonki, cerkiew koronacyjna królów Rumunii, Biblioteka Battyáneum, Sala Zjednoczenia, Uniwersytet oraz renesansowe pałace Miclosza i Apora. Następnie Turda, gdzie znajduje się jedna z największych i najstarszych kopalni w Europie - Salina Turda. Sól wydobywano tu już w czasach rzymskich. Niewątpliwą atrakcją jest tu pływanie łódką po słonym jeziorze, Komnata Echa i urządzony na jednym z poziomów park rozrywki. Obiadokolacja i nocleg w Oradei.

10 dzień
Śniadanie, spacer po Oradei, przejazd w kierunku Polski, przyjazd do kraju w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

 • transfer autokarem
 • 9 noclegów w hotelach, pokoje 2 z łazienkami
 • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
 • opiekę pilota
 • ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna
 • składkę na TFG

Uwaga: kwota w euro płatna u pilota.

Cena nie zawiera:

 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów oraz przewodników lokalnych, degustacji wina, zestawu słuchawkowego tour guide – ok. 50-60€
 • Galeria:

  Brasov
  Bran, zamek Drakuli
  Bran, zamek Drakuli
  Zamek chłopski Rasnov
  Sibiu
  Sibiu
  Sibiu
  Sibiu
  Sibiu
  Sibiu
  Jezioro zaporowe Vidraru
  Fogarasze, fragment szosy transfogaraskiej
  Fogarasze, Jezioro Balea
  Alba Iulia
  Alba Iulia
  Alba Iulia

  Szanowni Państwo!

  Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

  Z poważaniem,
  Teresa Bogusławska, dyrektor