Malownicze Podlasie

4 dniowa wycieczka na Podlasie. Przepiękna, dzika przyroda przenika się tu z fascynującą kulturą pogranicza. Od wieków, jak w tyglu mieszały się na Podlasiu kultury, wyznania, religie i smaki.
W trakcie wyjazdu uczestnicy poznają tradycyjne potrawy kuchni podlaskiej, prozdrowotne zioła uprawiane organicznie oraz smaczne lokalne produkty.

W programie:

 • Ciechanowiec - zaskakujące ogromem atrakcji Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka,
 • Koryciny - Podlaski Ogród Botaniczny „Ziołowy Zakątek”, gdzie na kilkunastu hektarach zgromadzono kilka tysięcy roślin, ziół i kwiatów,
 • Narwiański Park Narodowy nazywany „polską Amazonią”, gdzie płynąca licznymi korytami Narew, łącząc się ze starorzeczami, tworzy rozległe, malownicze rozlewiska,
 • Tykocin, perła baroku, małe miasteczko z wielką historią, które zachowało układ tradycyjnego miasteczka żydowskiego,
 • Kraina Otwartych Okiennic, unikatowe pod względem architektonicznym podlaskie wsie z misternie zdobionymi drewnianymi domami i pięknymi, kolorowymi cerkwiami,
 • Skit Ordynki, jedyna w Polsce prawosławna pustelnia świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich,
 • Białowieża, kraina żubra, siedziba Białowieskiego Parku Narodowego, który chroni ostatni zachowany w Europie liściasty las pierwotny, nienaruszony działalnością człowieka,
 • Drohiczyn, historyczna stolica Podlasia,
 • Grabarka - najważniejsze miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Krakowa w godzinach rannych, przejazd do Ciechanowca, wizyta w Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka, które znajduje się na terenie zespołu parkowo-pałacowego rodziny Starzeńskich. W jego skład wchodzi pałac, wozownia, stajnie, czynny młyn wodny. Muzeum zaskakuje rozmachem, różnorodnością i ilością zgromadzonych eksponatów. W wozowni znajduje się imponująca kolekcja maszyn rolniczych, a w dawnych stajniach powstało Muzeum Weterynarii. Jest tutaj też Muzeum Pisanki, gdzie zgromadzono ręcznie zdobione pisanki pochodzące z różnych zakątków świata. Na terenie parku utworzono skansen budownictwa mazowiecko-podlaskiego, gdzie można zobaczyć skromne gospodarstwa drobnej szlachty i chłopstwa, kuźnię, młyn, drewniany kościółek, i wiele innych. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

2 dzień
Śniadanie, przejazd do Korycin, wizyta w jedynym w swoim rodzaju „Ziołowym Zakątku”, ogromnym kompleksie, na który składają się: Podlaski Ogród Botaniczny, gdzie gromadzone są przede wszystkim rośliny lecznicze i aromatyczne wykorzystywane dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwierstwie, budownictwie, tkactwie oraz w celach ochronnych i magii; skansen z karczmą, gdzie można zjeść tradycyjne podlaskie posiłki przyprawiane regionalnymi ziołami; XVII-wieczny, drewniany kościół z ziołowym ogrodem biblijnym; ekologiczny warzywnik. W sklepiku można zaopatrzyć się w zioła, herbatki, nalewki, zioła do kąpieli, surowce zielarskie, suszone owoce i wiele innych produktów.
Przejazd do Narwiańskiego Parku Narodowego, który powstał w 1996 roku dla ochrony naturalnie zalewanej doliny Narwi. Obszar ten nazywany jest często "polską Amazonią" ze względu na sieć nieregularnie połączonych koryt rzecznych. Daje to niezwykle malowniczy i dziki krajobraz, jakich mało już w Polsce. Obszar ten przemierzymy drewnianymi kładkami i pływającymi platformami na trasie Śliwno – Waniewo – Śliwno.
Przejazd do Tykocina, w programie: zrekonstruowany Zamek króla Zygmunta Augusta; Rynek Główny z barokowym pomnikiem Stefana Czarneckiego; XVIII-wieczny kościół farny, barokowa synagoga z 1642 roku, której obecność przypomina o czasach, gdy ten region był zamieszkały przez dużą populację żydowską. Obecnie na terenie synagogi znajduje się Muzeum Kultury Żydowskiej. Powrót na nocleg.

3 dzień
Śniadanie, wizyta w Krainie Otwartych Okiennic, którą tworzą trzy unikatowe pod względem architektonicznym wsie: Puchły, Soce i Trześcianka, położone w dolinie rzeki Narew. Cechą charakterystyczną Krainy Otwartych Okiennic jest bogate zdobnictwo drewnianych chałup, kolorowe okiennice, bogato zdobione szczyty i naroża dwuspadowych domów. Stosowana ornamentyka jest niespotykana w innych regionach Polski i nawiązuje do zdobnictwa w rosyjskim budownictwie ludowym. Oprócz pięknie zachowanych domów znajdują się tu również kolorowe cerkwie. W Puchłach przepiękna cerkiew w kolorze niebieskim pod wezwaniem Opieki Matki Bożej Opiekuńczej, pochodząca z 1913 r., a w Trześciance zielona cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowana w latach 1864-1867.
Przejazd do Odrynek, gdzie pośród bagiennych rozlewisk rzeki Narew znajduje się Skit Odrynki czyli jedyna w Polsce prawosławna pustelnia świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich. Do skitu prowadzi przez bagna 800 m kładka. Jest to magiczne miejsce o niepowtarzalnej atmosferze.
Przejazd do Białowieży, w programie zwiedzania: krótka wycieczka z przewodnikiem do rezerwatu ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego, Park Pałacowy - pozostałości założenia parkowego w stylu angielskim z najstarszymi zabytkami Białowieży oraz ciekawą roślinnością, Cerkiew p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy we wnętrzu znajduje się kolorowy ikonostas wykonany z chińskiej porcelany. Powrót na nocleg.

4 dzień
Śniadanie, przejazd do Drohiczyna, historycznej stolicy Podlasia. Spacer po pełnym uroku miasteczku, na trasie zwiedzania: kościół Wniebowzięcia NMP na terenie zespołu klasztornego franciszkanów, klasycystyczna cerkiew św. Mikołaja, barokowa katedra Trójcy Przenajświętszej i przylegający do niej dawny zespół klasztorny jezuitów oraz Góra Zamkowa, skąd rozpościera się przepiękna panorama doliny Bugu. Następnie przejazd do Świętej Góry Grabarka, gdzie od stuleci przybywają wierni wyznania prawosławnego. Znajduje się tutaj jedyny w Polsce żeński klasztor prawosławny, a u podnóża góry cudowne źródełko. Po zwiedzaniu przejazd do Krakowa, przyjazd w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

 • transport autokarem lub busem
 • 3 noclegi ze śniadaniami i obiadokolacjami, w pokojach 2-os. z łazienkami
 • 1 obiadokolację
 • opiekę pilota
 • obowiązkowa składkę na TFG i TFP

Cena nie zawiera:

 • biletów wstępu i przewodników lokalnych, ok. 50 zł
 • 2 obiadokolacji (koszt ok. 70 zł)

Galeria:


Tykocin
Tykocin
Tykocin
Tykocin
Cerkiew w Puchłach
Cerkiew w Trześciance
Kraina Otwartych Okiennic
Kraina Otwartych Okiennic
Kraina Otwartych Okiennic
Skit Odrynki
Skit Odrynki
Skit Odrynki
Skit Odrynki
Skit Odrynki
Skit Odrynki
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Białowieski Park Narodowy
Białowieża
Białowieża
Białowieża
Białowieża, żubry
Drohiczyn
Drohiczyn
Grabarka
Grabarka
Grabarka
Grabarka

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor