Malownicze Podlasie

5 dniowa wycieczka na Podlasie. Przepiękna, dzika przyroda przenika się tu z fascynującą kulturą pogranicza. Od wieków, jak w tyglu mieszały się na Podlasiu kultury, wyznania, religie i smaki.
W trakcie wyjazdu uczestnicy poznają tradycyjne potrawy kuchni podlaskiej, prozdrowotne zioła uprawiane organicznie oraz smaczne lokalne produkty.

W programie:

 • Ciechanowiec - zaskakujące ogromem atrakcji Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka,
 • Koryciny - Podlaski Ogród Botaniczny „Ziołowy Zakątek”, gdzie na kilkunastu hektarach zgromadzono kilka tysięcy roślin, ziół i kwiatów,
 • Drohiczyn, historyczna stolica Podlasia,
 • Kraina Otwartych Okiennic, unikatowe pod względem architektonicznym podlaskie wsie z misternie zdobionymi drewnianymi domami i pięknymi, kolorowymi cerkwiami,
 • Białowieża, kraina żubra, siedziba Białowieskiego Parku Narodowego, który chroni ostatni zachowany w Europie liściasty las pierwotny, nienaruszony działalnością człowieka,
 • Narwiański Park Narodowy nazywany „polską Amazonią”, gdzie płynąca licznymi korytami Narew, łącząc się ze starorzeczami, tworzy rozległe, malownicze rozlewiska,
 • Tykocin, perła baroku, małe miasteczko z wielką historią, które zachowało układ tradycyjnego miasteczka żydowskiego,
 • Białystok, stolica województwa z zachwycającym barokowym Pałacem Branickich i ogrodami w stylu francuskim, miłośników murali zachwyci niewątpliwie słynna „Dziewczynka z konewką”,
 • Skit Ordynki, jedyna w Polsce prawosławna pustelnia świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich,
 • Grabarka - najważniejsze miejsce kultu religijnego wyznawców prawosławia w Polsce

Termin:

26.05.2021 - 30.05.2021
16.06.2021 - 20.06.2021
22.09.2021 - 26.09.2021

Cena:

1095 zł

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Krakowa w godzinach rannych, przejazd do Ciechanowca, wizyta w  Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka. Znajduje się tu imponująca kolekcja maszyn rolniczych; skansen budownictwa mazowiecko-podlaskiego, gdzie można zobaczyć zarówno eleganckie wnętrza pałacowe, jak i skromne gospodarstwa drobnej szlachty i chłopstwa, kuźnię, młyn, drewniany kościółek. Jest tu też Muzeum Pisanki, gdzie zgromadzono ręcznie zdobione pisanki pochodzące z różnych zakątków świata i Muzeum Weterynarii. Przejazd na obiadokolację i nocleg.

2 dzień
Śniadanie, przejazd do Korycin, wizyta w jedynym w swoim rodzaju „Ziołowym Zakątku”, ogromnym kompleksie, na który składają się: Podlaski Ogród Botaniczny, gdzie gromadzone są przede wszystkim rośliny lecznicze i aromatyczne wykorzystywane przez człowieka dawniej i obecnie w kuchni, lecznictwie, barwierstwie, budownictwie, tkactwie oraz w celach ochronnych i magii; skansen z karczmą, gdzie można zjeść tradycyjne podlaskie posiłki przyprawiane regionalnymi ziołami; XVII-wieczny, drewniany kościół z ziołowym ogrodem biblijnym; ekologiczny warzywnik. W sklepiku można zaopatrzyć się w zioła, herbatki, nalewki, zioła do kąpieli, surowce zielarskie, owoce suszone, ekologiczne nasiona na kiełki oraz oleje tłoczone na zimno. Przejazd do Drohiczyna, historycznej stolicy Podlasia. Spacer po pełnym uroku miasteczku, na trasie zwiedzania: kościół Wniebowzięcia NMP na terenie zespołu klasztornego franciszkanów, klasycystyczna cerkiew św. Mikołaja, barokowa katedra Trójcy Przenajświętszej i przylegający do niej dawny zespół klasztorny jezuitów oraz Góra Zamkowa, skąd rozpościera się przepiękna panorama doliny Bugu. Powrót na obiadokolację i nocleg.

3 dzień
Śniadanie, wizyta w Krainie Otwartych Okiennic, którą tworzą trzy unikatowe pod względem architektonicznym wsie: Puchły, Soce i Trześcianka, położone w dolinie rzeki Narew. Cechą charakterystyczną Krainy Otwartych Okiennic jest bogate zdobnictwo drewnianych chałup, kolorowe okiennice, bogato zdobione szczyty i naroża dwuspadowych domków. Stosowana ornamentyka jest niespotykana w innych regionach Polski i nawiązuje do zdobnictwa w rosyjskim budownictwie ludowym. Oprócz pięknie zachowanych domów znajdują się tu również kolorowe cerkwie. W Puchłach przepiękna cerkiew w kolorze niebieskim pod wezwaniem Opieki Matki Bożej Opiekuńczej, pochodząca z 1913 r., a w Trześciance zielona cerkiew pod wezwaniem św. Michała Archanioła zbudowana w latach 1864-1867. Przejazd do Białowieży, w programie zwiedzania: krótka wycieczka z przewodnikiem do rezerwatu ścisłego Białowieskiego Parku Narodowego, Park Pałacowy - pozostałości założenia parkowego w stylu angielskim z najstarszymi zabytkami Białowieży oraz ciekawą roślinnością, Cerkiew p.w. Św. Mikołaja Cudotwórcy – we wnętrzu znajduje się kolorowy ikonostas wykonany z chińskiej porcelany. Powrót na obiadokolację i nocleg.

4 dzień
Śniadanie, przejazd do Kurowa, gdzie w zabytkowym dworku mieści się siedziba Dyrekcji Narwiańskiego Parku Narodowego i wystawa przedstawiająca zróżnicowany i piękny ekosystem Parku. Przejście ścieżką przyrodniczo - edukacyjną „Kładka wśród bagien”, która prowadzi drewnianym pomostem przez różnorodne ekosystemy, wśród podmokłych, bagiennych okolic Narwi. Przejazd do Tykocina, w programie: zrekonstruowany Zamek króla Zygmunta Augusta ; Rynek Główny z barokowym pomnikiem Stefana Czarneckiego; XVIII-wieczny kościół farny, barokową synagogę z 1642 roku, której obecność przypomina o czasach, gdy ten region był zamieszkały przez dużą populację żydowską. Obecnie na terenie synagogi znajduje się Muzeum Kultury Żydowskiej.Następnie przejazd do Białegostoku, zwiedzanie miasta: zespół pałacowo – parkowy Branickich zwany „Wersalem Podlasia”, jedna z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej otoczona wspaniałym parkiem, unikatowy zespół Bazyliki Archikatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, który tworzą dwa połączone ze sobą budynki kościelne - stary z XVII wieku oraz nowy z XX wieku, rynek z późnobarokowym ratuszem z wieżą zegarową, sobór św. Mikołaja Cudotwórcy oraz słynne białostockie murale. Powrót na obiadokolację i nocleg.

5 dzień
Śniadanie, przejazd do Ordynek, gdzie pośród bagiennych wydm i rozlewisk rzeki Narew znajduje się Skit Ordynki czyli jedyna w Polsce prawosławna pustelnia świętych Antoniego i Teodozjusza Pieczerskich. Do skitu prowadzi przez bagna 800 m kładka, zwana kładką życia, jako jedyne połączenie pustelni ze światem. Jest to magiczne miejsce o niepowtarzalnej atmosferze. Następnie przejazd do Świętej Góry Grabarka, gdzie od stuleci przybywają wierni wyznania prawosławnego. Znajduje się tutaj jedyny w Polsce żeński klasztor prawosławny, a u podnóża góry cudowne źródełko. Po zwiedzaniu przejazd do Krakowa, przyjazd w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

 • transport autokarem lub busem
 • 4 noclegi ze śniadaniami i obiadokolacjami, w pokojach 2-os. z łazienkami
 • opiekę pilota
 • obowiązkowa składkę na TFG i TFP

Cena nie zawiera:

 • biletów wstępu i przewodników lokalnych, ok. 50 zł

Rezerwacja:

Termin Cena Rezerwacja on-line
26.05.2021 - 30.05.20211 095 złREZERWUJ
16.06.2021 - 20.06.20211 095 złREZERWUJ
22.09.2021 - 26.09.20211 095 złREZERWUJ


Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor