Park Mużakowski i Kraina Wygasłych Wulkanów

3 dniowa wycieczka w piękne miejsca położone na pograniczu Polski i Niemiec
oraz do niezwykłej Krainy Wygasłych Wulkanów.

Odwiedzimy:
- południową część Parku Krajobrazowego "Łuk Mużakowa", który utworzono dla ochrony unikatowego tworu geologicznego jakim jest pięknie ukształtowana morena czołowa, powstała w czasie zlodowacenia skandynawskiego. Na obszarze parku występuje największe w Polsce „pojezierze antropogeniczne”, powstałe na skutek eksploatacji węgla brunatnego, glin, żwiru i piasku. Zbiorniki wodne mienią się barwami, pełno tu nietypowych wzniesień, wąskich dolinek oraz bogactwa flory i fauny.
- Park Mużakowski zaliczany do najwybitniejszych osiągnięć dawnej sztuki ogrodowej.
- Krainę Wygasłych Wulkanów czyli region Gór i Pogórza Kaczawskiego, który charakteryzuje się pięknym krajobrazem, powstałym w wyniku działalności wulkanicznej. Bazaltowe wzniesienia, które są wygasłymi wulkanami, wznoszą się ponad okolicę i tworzą doskonałe punkty widokowe.

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Krakowa w godzinach rannych. Przejazd w kierunku Łęknicy. Spacer 5-kilometrową ścieżką geoturystyczną „Dawna Kopalnia Babina”, powstałą na terenie dawnej kopani odkrywkowej. Trasa posiada duże walory krajobrazowe. Na trasie ścieżki spotykamy kolorowe jeziorka błękitne, granatowe, zielone, niemal turkusowe i brunatne, których barwa uzależniona jest od wydobywanego surowca, wieżę widokową z widokiem na teren pokopalniany, źródło kwaśnych wód kopalnianych, fantazyjne formy erozyjne i wyrobiska. Przejazd na nocleg.

2 dzień
Śniadanie, wizyta w Parku Mużakowskim, największym i najsłynniejszym parku w stylu angielskim położonym na terenie Polski i Niemiec. Cały XIX-wieczny zespół pałacowo-parkowy, dzieło znanego architekta krajobrazu - księcia Hermanna von Pückler-Muskau został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park jest miejscem wyjątkowym. Specyficzny klimat stworzył tam naturalne siedliska roślinne, będące miejscem bytowania wielu gatunków zwierząt. Po polskiej stronie znajduje się rozległy naturalistyczny park. Po niemieckiej stronie w Bad Muskau jest centralna część założenia: Nowy i Stary Zamek, folwark, Dom Kawalerów, Oranżeria, piękne ogrody. Obie strony łączą dwa mosty parkowe - Most Podwójny oraz Most Angielski.
Przejazd do Parku Rododendronów w Kromlau, który powstał w 1844 r. z inicjatywy właściciela majątku ziemskiego w Kromlau. Zainspirowany Parkiem Mużakowskim postanowił stworzyć swój własny ogród. Oprócz przepięknej kolekcji rododendronów i azalii na terenie parku mieści się również kilka budowli – m.in. Dom Kawalera w stylu dworku szwajcarskiego, pałacyk i słynny Most Diabła.
Przejazd do Nochten, gdzie na terenach, na których niedawno wydobywano węgiel brunatny powstał Park Głazów Narzutowych. Ponad 5000 głazów i kamieni znajduje się w nadzwyczajnym ogrodzie z szemrzącymi strumykami, dolinami i słonecznymi łąkami. Powrót na nocleg.

3 dzień
Śniadanie, przejazd do Krainy Wygasłych Wulkanów. Zobaczymy Organy Wielisławskie na zboczu Wielisławki (375 m n.p.m.), które są odsłonięciem porfirów, magmowych skał wulkanicznych i stanowią pomnik przyrody nieożywionej. Zdobędziemy też Ostrzycę (501 m n.p.m.), najwyższe wzniesienie Pogórza Kaczawskiego i jednocześnie jego symbol. Wzniesienie ma nieprzeciętnie walory geologiczno-geomorfologiczne i botaniczne. Szczytowe partie Ostrzycy są zbudowane z bazaltu, a samo wzniesienie jest fragmentem dawnego komina wulkanicznego, wypreparowanym przez wietrzenie i erozję spośród mniej odpornych skał osadowych. Najwyższe partie Ostrzycy porośnięte lasem z jaworem, klonem, lipą i wiązem są chronione jako rezerwat przyrody „Ostrzyca Proboszczowicka”. Na szczyt prowadzi kamiennymi schodami szlak turystyczny. Przejazd w kierunku Krakowa. Przyjazd do Krakowa w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem lub busem
  • 2 noclegi ze śniadaniami w pokojach 2-os z łazienkami
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL i NNW na terenie Niemiec
  • składkę na TFG i TFP

Cena nie zawiera:

  • obiadokolacji
  • biletów wstępu i przewodników lokalnych, systemu słuchawkowego tour guide – ok. 25€
  • dopłata do pokoju 1-os – ok. 140 zł

Galeria:

Kromlau
Organy Wielisławickie
Organy Wielisławickie
Organy Wielisławickie
Ostrzyca


Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor