Bałkańska pętla

Wycieczka objazdowa po Bałkanach, 6 krajów w 10 dni - niezwykła przyroda, burzliwa historia,
eklektyczna kultura, wspaniała kuchnia. W programie wycieczki:

Sarajewo * Mostar (Bośnia i Hercegowina)
Dubrownik (Chorwacja) * Budwa * Kotor * Sveti Stefan (Czarnogóra)
Kruja * Tirana * Durres * Berat * Saranda * Butrinti * Gjirokaster (Albania)
Jezioro Ochrydzkie * Skopje (Macedonia) * Belgrad * Nowy Sad (Serbia)


mapa trasy wycieczki

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Polski w godzinach rannych, przejazd na obiadokolację i nocleg na terenie Bośni i Hercegowiny.

2 dzień
Śniadanie, przejazd do Sarajewa, stolicy Bośni i Hercegowiny. Zwiedzanie zabytkowego centrum miasta, gdzie mieszają się wpływy różnych kultur i religii, prawosławne cerkwie, katolickie kościoły, żydowskie synagogi oraz islamskie meczety sąsiadują tu ze sobą od wieków. W programie między innymi: meczet Gazi Husrev-bega, bazar - sarajewskie sukiennice, oraz Latinski Most - miejsce zamachu na arcyksięcia Ferdynand. Przejazd do Mostaru, zwiedzanie miasta i jego najcenniejszego zabytku, kamiennego mostu nad rzeką Neretwą, łączącego dwie części miasta muzułmańską i chrześcijańską, wpisanego na listę UNESCO Obiadokolacja i nocleg w Mostarze.

3 dzień
Śniadanie, przejazd do Dubrownika, miasta zwanego „Perłą Adriatyku”, ze wspaniałą kamienna starówką otoczoną najdłuższym systemem fortyfikacji w Europie. Przejazd do Czarnogóry, zwiedzanie Kotoru, który posiada piękną starówkę, wpisaną na listę UNESCO. Wspaniałą panoramę miasta i zatoki można podziwiać z twierdzy św. Jana, która znajduje się powyżej, na wzgórzu. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Budwy.

4 dzień
Śniadanie, przejazd do Budwy - spacer po średniowiecznej starówce otoczonej pierścieniem murów obronnych, dalsza podróż wybrzeżem, postój przy punkcie widokowym, gdzie rozciąga się wspaniały widok na Sveti Stefan - malowniczą miejscowość położoną na półwyspie, jedno z najbardziej fotogenicznych miejsc na czarnogórskim wybrzeżu. Przejazd do Albanii. W programie: Kruja - średniowieczna stolica państwa albańskiego, założona przez bohatera narodowego Albanii Gjergj Skanderbega. W czasach imperium otomańskiego Kruja była centrum oporu i walk przeciwko najeźdźcy. Dawna nazwa Krui to Arberia, skąd pochodzi dzisiejsza nazwa państwa Albania, w programie warownia i Muzeum Skanderberga, spacer po bazarze tureckim, na którym jest największy w całej Albanii wybór pamiątek. Przejazd do stolicy Albanii - Tirany. Spacer po mieście - Meczet Ethem Beja, Wieża zegarowa, uniwersytet, most turecki. Przejazd na obiadokolacje i nocleg do Durres, największego albańskiego kurortu nad Morzem Adriatyckim. Obiadokolacja i nocleg.

5 dzień
Śniadanie, w programie tego dnia: Apollonia, ruiny miasta założonego przez Greków w VI w p.n.e na cześć greckiego boga Apolla, bizantyjski monastyr, bunkry z czasów Envera Hodży, następnie Berat - „miasto tysiąca okien”, jedno z najpiękniejszych miast na Bałkanach, położone w środkowej Albanii, nad rzeką Osum. Berat jest albańskim „miastem muzeum” wpisanym na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Obiadokolacja i nocleg w miejscowości Vlora.

6 dzień
Śniadanie, przejazd niezwykle malowniczym wybrzeżem, postój na przełęczy Llogara (1020 m n.p.m.), skąd rozpościera się przepiękny widok na Riwierę Jońską. Przejazd przez Porto Palermo (skalny port okrętów podwodnych, twierdza Alego Paszy) do Sarandy, najbardziej znanego kurortu Albanii, spacer nadmorską promenadą. Następnie wizyta w Butrinti, gdzie znajdują się ruiny antycznego miasta, według legendy wybudowanego przez uciekinierów z Troi. Zwiedzanie stanowiska archeologicznego wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO (resztki murów obronnych, starożytny amfiteatr z III w p.n.e). Obiadokolacja i nocleg w okolicy Sarandy.

7 dzień
Śniadanie, zwiedzanie Gjirokaster - ”miasta srebrnych dachów”, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, spacer brukowanymi, stromymi uliczkami. W programie: zamek, meczet, dom wodza Envera Hodży, obecnie Muzeum Etnograficzne. Przejazd nad Jezioro Ochrydzkie. Obiadokolacja i nocleg w Strudze.

8 dzień
Śniadanie, zwiedzanie Ochrydu, malowniczo położonego nad jeziorem o tej samej nazwie. Miasto jest uważane za stolicę religijną kraju, jest tu wiele cerkwi, m. in. cerkiew św. Zofii z zachowanymi freskami pochodzącymi z XI wieku. Następnie wizyta w Monastyrze św. Nauma, który został zbudowany na tarasie skalnym, wznoszącym się ponad brzegami jeziora Ochrydzkiego. Rozciąga się stąd przepiękny widok na jezioro i otaczające je góry. Monastyr jest jednym z najważniejszych klasztorów prawosławnych znajdujących się na terenie Macedonii. Przejazd do Skopje, stolicy Macedonii, w programie: piękny kamienny most nad Waderem, stary bazar, cerkiew zbawiciela, meczet Mustafa Paszy. Obiadokolacja i nocleg.

9 dzień
Śniadanie, przejazd do Belgradu, spacer po starym mieście, w obrębie którego zachowały się liczne zabytki, kamieniczki, świątynie i muzea. Następnie przejazd do Nowego Sadu. Obiadokolacja i nocleg.

10 dzień
Śniadanie, twierdza Petrowarażdin nad Dunajem, unikalna budowla obronna z XVIII w, nazywana „Gibraltarem Dunaju”, przejazd w kierunku Polski. Przyjazd do kraju w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem lub busem
  • noclegi w hotelach 2 i 3*, pokoje 2,3-os. z łazienkami
  • wyżywienie (śniadania i obiadokolacje)
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna
  • obowiązkową składkę na TFG i TFP

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów, kosztów przewodników lokalnych, opłaty lokalnej, opłaty za wjazd do Dubrownika, systemu tour guide - łącznie ok. 90 -100 Euro
  • dobrowolnego ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej – 4,43% ceny imprezy

Uwaga:

Wycieczka dochodzi do skutku przy grupie 25 os.

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor