Sztramberskie uszy czyli
z wizytą u południowych sąsiadów

Jednodniowa wycieczka do Czech

Termin:

18.05.2024

Cena:

250 zł‚

Wyjazd z Krakowa o godz. 7.00 – przystanek turystyczny K+R na ul. Pawiej koło Galerii Krakowskiej
Powrót do Krakowa na ok. godz. 21.00

Co zobaczymy:

  • Hukvaldy – znajdują się tu ruiny jednego z największych średniowiecznych zamków na Morawach, położone na Wzgórzu Zamkowym, na wysokości ok. 500 metrów n.p.m.  Na Zamek prowadzi malownicza ścieżka. Po drodze napotkamy pomnik Lisicy Bystrouszki (bohaterki bajki Rudolfa Těsnohlidka). Zgodnie z tradycją obowiązkowo należy pogłaskać ogon lisicy - ponoć to przynosi szczęście.
  • Štramberk (Sztramberk) - małe miasteczko o niepowtarzalnym klimacie, z zachwycającą drewnianą zabudową, którą tworzą wołoskie chaty zrębowe z przełomu XVIII i XIX wieku, ryneczek ze ślicznymi barokowymi kamieniczkami. Wejdziemy na Górę Zamkową, a potem jeszcze wyżej na Trubę – gotycką wieżę obronną, by podziwiać wspaniałą panoramę miasteczka i Beskidów. W programie przewidujemy też coś dla miłośników przyrody i archeologii. Jest nią Jaskinia Šipka (Szipka), w której odkryto kości neandertalczyka. Czas wolny w trakcie którego można zjeść posiłek, spróbować piwa z miejscowego browaru oraz „Sztramberskie uszy”– pierniokowo-korzenne słodkości mające kształt uszu, wypiekane tu od setek lat. Jest to pierwszy czeski produkt regionalny, który posiada Chronione Oznaczenie Geograficze. Nazwy „Uszy sztramberskie’ używać mogą wyłącznie producenci z terenu miasta. Skąd pochodzi taka nazwa? – dowiecie się w trakcie wycieczki.
  • Stará Ves nad Ondřejnicí znajduje się tu pałac będący kiedyś siedzibą lokalnego rodu szlacheckiego Syrakovskich. Budynek powstał w XVI wieku, i charakteryzuje się wyjątkowym zdobnictwem w technice sgraffito (podobnie jak renesansowy zamek w Litomyślu).

Cena zawiera:

  • Transport busem lub małym autokarem
  • Opiekę pilota
  • Ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie zawiera:

  • Biletów wstępu i miejscowego przewodnika – ok. 400 CZK

Galeria:


Sztramberk
Sztramberk
Sztramberk
Sztramberk
Sztramberk
Sztramberk
Stará Ves nad Ondřejnicí
Stará Ves nad Ondřejnicí
Stará Ves nad Ondřejnicí
Stará Ves nad Ondřejnicí

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor