Śladem Morawskich Wołochów

Wołoszczyzna Morawska i Lasko. Piękna kraina położona na Morawach w Beskidach Morawsko-Śląskich na granicy Moraw Północnych i Śląska. Ten zróżnicowany skrawek ziemi ma wiele do pokazania, a my chcemy przedstawić jej unikat. Wybierz się na wycieczkę do Nowego Jiczyna, miasta kapeluszy z najpiękniejszym rynkiem na północ od Alp, spróbuj lokalnej kuchni wołoskiej w 150-letniej gospodzie oraz odkryj ludowe tradycje w największym skansenie etnograficznym w Czechach w Rožnově pod Radhoštěm.

Termin:

27.04.2024

Cena:

395 zł‚

Ramowy program wycieczki:

Wyjazd z Krakowa o godz. 7.00 – przystanek turystyczny K+R na ul. Pawiej koło Galerii Krakowskiej.

Przejazd do Nowego Jiczyna, spotkanie na rynku z miejscowym przewodnikiem. Nowoiczyński Rynek uznawany jest za najpiękniejszy w Czechach. Otaczają go niezwykłej urody kolorowe kamienice z podcieniami, reprezentujące głównie wczesny barok. Przejście do Muzeum Kapeluszy, zwiedzanie ekspozycji i mini warsztaty zdobienia kapeluszy.
Następnie przejście przez niewielkie, ale urokliwe zabytkowe centrum miasta, kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, starą basztę, która jest częścią murów miejskich wybudowanych w 1613 r. oraz Zamek Żerotoniński. Podczas spaceru poznamy burzliwą historię Nowego Jiczyna i tej części Moraw. Czas wolny na rynku.

Przejazd do regionalnej Hospody u Janíka, obiad (wołoska kwaśnica z chlebem oraz bryndzowe haluszki z boczkiem lub cebulką).

Przejazd do Rožnova pod Radhoštěm, zwiedzanie Narodowego Muzeum w Przyrodzie. W tym największym i najstarszym skansenie w środkowej Europie zapoznamy się z zapomnianymi, tradycyjnymi rzemiosłami, sztuką i zwyczajami ludowymi mieszkańców Wołoszczyzny Morawskiej. Znajdziemy tu setki wołoskich budynków drewnianych. Możemy spróbować miejscowych specjałów i zajrzeć do warsztatów rzemieślniczych.

Przejście na rynek w Rožnově. Czas wolny na zakupy.

Powrót do Krakowa na ok. godz. 21.00.

Cena zawiera:

  • Transport busem lub małym autokarem
  • Opiekę pilota i miejscowego przewodnika
  • Bilet wstępu do Muzeum Kapeluszy
  • Warsztaty zdobienia kapeluszy
  • Bilet wstępu do Narodowego Muzeum w Przyrodzie
  • Obiad
  • Ubezpieczenie KL i NNW

Galeria:


Nowy Jiczyn
Nowy Jiczyn
Nowy Jiczyn
Nowy Jiczyn
Nowy Jiczyn
Nowy Jiczyn
Nowy Jiczyn
Nowy Jiczyn
Skansen w Rožnově pod Radhoštěm
Skansen w Rožnově pod Radhoštěm

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor