Bułgaria - Góry i Klasztory

Dwutygodniowa wycieczka do Bułgarii, ukazująca to co w tym kraju najbardziej fascynujące: majestatyczne góry, pełne duchowości klasztory i dziedzictwo starożytnych cywilizacji. Wycieczki górskie zostały zaplanowane tak, że są dostępne dla przeciętnie sprawnych turystów, ale jednak dają satysfakcję kontaktu z wysokogórską przyrodą i krajobrazami. Grupa wędruje pod opieką doświadczonego przewodnika górskiego.

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Przejazd na trasie Kraków - Oradea (Rumunia), nocleg w hotelu.

2 dzień
Przejazd na trasie Oradea - Ruse (Bułgaria), nocleg w hotelu.

3 dzień
Zwiedzanie skalnego monastyru w Ivanowie (WHS) i ruin średniowiecznego miasta Czerwen położonych w Parku Narodowym Rusenski Łom. Przejazd do Wielkiego Tyrnowa, dawnej stolicy Bułgarii, po drodze ruiny rzymskiego miasta Nicopolis ad Istrum. Wieczorny spacer po Tyrnowie, nocleg w hotelu.

4 dzień
Zwiedzanie Twierdzy Carewec w Wielkim Tyrnowie, z pozostałościami carskiego miasta z XII i XIII w., a następnie położonej w pobliży Tyrnowa miejscowości Arbanasi będącej rezerwatem architektury świeckiej i sakralnej. Krótki przejazd do położonego u podnóża skalnego urwiska Monastyru Preobrażeńskiego, w którym można podziwiać malarstwo Zachari Zografa. Przejazd do Trojana, zwiedzanie Trojanskiego Monastyru, jednego z trzech najważniejszych w Bułgarii. Nocleg w hotelu.

5 dzień
Jazda górską drogą na Trojańską Przełęcz (1525 m) w głównym grzbiecie Starej Płaniny, krótka wycieczka do monumentalnego Łuku Wolności. Dalsza jazda przez Płowdiw do Baczkowskiego Monastyru (zał. w 1083) koło Asenowgradu, po zwiedzeniu monastyru - zaliczanego do najcenniejszych w Bułgarii - przejazd do Banska, ośrodka turystycznego położonego u stóp Pirynu. Nocleg w hotelu.

6 dzień
Po podjechaniu do wyciągu krzesełkowego, wyjazd do jeziora Bezbog (2020 m), a następnie łatwa wędrówka w malowniczej wysokogórskiej scenerii parku narodowego do jeziora Popowo (2240 m) z możliwością wyjścia na przełęcz Demirkapia (2460). Powrót tą samą drogą do Banska. Nocleg w hotelu.

7 dzień
Po podjechaniu busem w pobliże schroniska Wichren (1950 m), wycieczka górska przez przłęcz Premkata (2550 m) do sąsiedniej Doliny Demianicy. Powrót do hotelu.

8 dzień
Przejazd w góry Riła. Po drodze zwiedzanie słynnego Rilskiego Monastyru (WHS) oraz ciekawych form skalnych tzw. Stobskich Piramid. Zakwaterowanie w hotelu, w kurorcie Borowiec.

9 dzień
Krótki podjazd do kompleksu turystycznego Maljowica (1730 m) a następnie wycieczka do położonego na wys. 2470 Strasznego Jeziora, otoczonego przez posępne turnie, zejście doliną potoku Maljowica, powrót do Borowca.

10 dzień
Wyjazd kolejką gondolową na Jastrebec (2369 m) i wycieczka piesza w kierunku najwyższego szczytu Bałkanów - Musały (2925 m) z możliwością wyjścia na wierzchołek, przy dobrej pogodzie. Powrót do Borowca tą samą drogą.

11 dzień
Przejazd do Bojany (obecnie dzielnica Sofii) położonej u północnych podnóży gór Witosza. Znajduje się tam bezcenny zabytek: tysiącletnia Cerkiew Bojańska (WHS), w której zachowały się freski z połowy XIII w. Ich autor, realizmem ujęcia postaci wyprzedził Giotta. W pobliżu znajduje się gmach Muzeum Narodowego, w którym można oglądać niezwykłe wykopaliska, w tym złote skarby Traków. Kilka kilometrów dalej znajduje się Dragalewski Monastyr z cerkwią z XV w. Przejazd do centrum Sofii, popołudniowy spacer po mieście i nocleg w hotelu.

12 dzień
Przedpołudnie w Sofii do dyspozycji uczestników (dokładniejsze zwiedzanie, zakupy, relaks...) a natępnie przejazd do Biełogradczika i popołudniowa wycieczka wśród skał o fantastycznych kształtach, nocleg w hotelu.

13 dzień
Zwiedzanie niedalekiej jaskini Magura, z zachowanymi prehistorycznymi rysunkami, a następnie przejazd do Timisoary (Rumunia), nocleg w hotelu.

14 dzień
Powrót do Krakowa, przez Węgry i Słowację, przyjazd późnym popołudniem.

Cena zawiera:

 • transport autobusem
 • 13 noclegów w hotelach lub pensjonatach, pokoje 2, 3 osobowe z łazienkami
 • wyżywienie: śniadania i 6 obiadokolacji, nie wliczono kolacji w Bansku, Borovcu i Sofii ponieważ jest tam dużo lokali i uczestnicy mają okazję wybrać według własnego uznania
 • opieka przewodnika górskiego
 • ubezpieczenie właściwe dla turystyki górskiej

Cena nie zawiera:

 • opłat za przejazdy kolejkami linowymi
 • wstępów do zwiedzanych obiektów

Uwagi dotyczące wycieczek górskich:

 • osoby, które nie chcą iść na długie wycieczki mają możliwość odbycia łatwych spacerów w pobliżu miejscowości
 • trasy wycieczek mogą ulec zmianie ze względu na pogodę, możliwości uczestników lub inne zewnętrzne okoliczności wpływające na ich bezpieczeństwo, decyzja w tej sprawie należy do przewodnika
 • przeciętna długość wycieczek to 7 – 9 godzin, wliczając odpoczynki i obserwacje górskiej przyrody
 • uczestnicy powinni posiadać odpowiedni sprzęt, a zwłaszcza: buty do turystyki górskiej, kurtkę chroniącą od deszczu i wiatru, ciepłą odzież (polar, sweter), nakrycie głowy, średniej wielkości plecak
 • stopień trudności: miejscami niewielkie trudności


Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor