Białoruś bez wizy
czyli nostalgiczna wycieczka do Grodna i okolic

Grodno - miasto nad Niemnem, niegdyś ważny ośrodek polityczny I Rzeczypospolitej. Dziś wciąż można tu napotkać ślady obecności polskich królów; z miastem związane były znane pisarki Eliza Orzeszkowa i Zofia Nałkowska.
Świack - siedziba magnackiego rodu Wołłowiczów
Sopoćkinie - najbardziej polska miejscowość na Białorusi
Kanał Augustowski - unikatowa arteria wodna, łącząca Wisłę z Niemnem.
Supraśl - perła Podlasia

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Polski w godzinach rannych, przejazd w kierunku Kuźnicy Białostockiej, przekroczenie granicy z Białorusią. Przyjazd do Grodna, miasta uznawanego za najładniejsze miasto Białorusi. Zwiedzanie synagogi wzniesionej w latach 1575-78, Starego i Nowego Zamku, miejsca o istotnym znaczeniu w historii Polski: królewska siedziba Stefana Batorego oraz miejsce abdykacji Stanisława Augusta Poniatowskiego. Rozpościera się stąd piękny widok na rzekę Niemen. Spacer ulicą zamkową w kierunku dawnego rynku grodzieńskiego (obecny plac Sowiecki, główny deptak miasta), po drodze budynki byłych pałaców rodów: Radziwiłłów, Sapiehów, Ogińskich, Chreptowiczów; Kościół Farny, Katedra diecezji grodzieńskiej pod wezwaniem św. Franciszka Ksawerego, Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny i klasztor Brygidek, cerkiew pod wezwaniem św. Borysa i Gleba, jedna z najstarszych prawosławnych świątyń na terenie obecnej Białorusi. Obiadokolacja i nocleg.

2 dzień
Śniadanie, ciąg dalszy zwiedzania Grodna, w programie: Dom-Muzeum Elizy Orzeszkowej, zabytkowy cmentarz katolicki na którym pochowana jest pisarka, katedra prawosławna, dawna dzielnica „Horodnica” która powstała w XVIII wieku, pomnik Elizy Orzeszkowej, dom grodzieńskich masonów, stary park miejski założony jako ogród botaniczny, teatr, budynki akademii medycznej i szkoły baletowej („krzywa oficyna”), Kościół luterański - świątynia o unikalnej akustyce, idealna do koncertów organowych. Czas wolny. Obiadokolacja i nocleg.

3 dzień
Śniadanie, wycieczka na trasie: Naumowicze - Świack - Sopoćkinie - linia Mołotowa - Kanał Augustowski.
Przejazd w kierunku kanału Augustowskiego. Pierwszy przystanek we wsi Naumowicze, gdzie zobaczymy pozostałości fortu Nr 2 rosyjskiej twierdzy, zbudowanej w latach 1913-1915. Okolice fortu stały się miejscem masowej zagłady polskiej ludności cywilnej w latach 1941-1943. Zamordowano tam kilka tysięcy osób, w tym błogosławioną Mariannę Bernacką oraz mieszkańców Grodna, Lipska i okolicznych wsi. Następnie przejazd do miejscowości Świack, dawnej posiadłości rodu Wołłowiczów. Istniejący tu zespół pałacowo-parkowy hrabiego Wołłowicza, zbudowany w XVIII w. był wykorzystywany do 2000 roku jako sanatorium gruźlicze. Obecnie pałac jest odrestaurowywany. Kolejnym punktem programu będzie Sopoćkinie, najbardziej polska miejscowość na Białorusi, niegdyś zamieszkana w 100 procentach przez Polaków. Jest jedyną miejscowością na Białorusi, gdzie dopuszczono dwujęzyczne polsko-białoruskie nazwy ulic. W okolicy miało miejsce jedno z największych starć rozegranych w trakcie agresji ZSRR na Polskę we wrześniu 1939 roku, określane jako bój pod Kodziowicami lub bój pod Sopoćkiniem. Wizyta na cmentarzu w Sopoćkiniach, gdzie znajduje się kwatera żołnierzy i oficerów Wojska Polskiego poległych we wrześniu 1939 r. m.in. mogiła Generała Olszyny-Wilczyńskiego, dowódcy obrony Grodna w 1939 roku, zamordowanego przez Sowietów 22 września 1939 roku wraz z towarzyszącymi mu żołnierzami; groby żołnierzy polskich poległych w 1919 roku, oraz piękne kapliczki rodziny Górskich. Dalsza podróż w kierunku kanału Augustowskiego. Po drodze zobaczymy betonowe bunkry tzw. linii Mołotowa, wzniesione w latach 1940-1941 przez inżynierów armii radzieckiej. Przyjazd do wsi Sonicze, skąd rozpościera się widok na Kanał Augustowski. Kanał był wspólnym polsko-białoruskim kandydatem na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W miejscowościach: Dąbrówki i Niemnowa, znajdują się śluzy, dzięki którym, mimo różnicy poziomów możliwa jest przeprawa drogą wodną. Śluza Niemnowo jest największą na Kanale Augustowskim. Możliwość godzinnej wycieczki ze śluzowaniem statku na kanale. Powrót na obiadokolację i nocleg.

4 dzień
Śniadanie, przejazd do Supraśla, położonego w sercu Puszczy Knyszyńskiej, spacer po uzdrowisku, wizyta w słynnym Muzeum Ikon ze zbiorem około 1200 ikon, z których najstarsze pochodzą z XVIII w. Dalsza podróż w kierunku Polski. Przyjazd w godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

  • przejazd autokarem
  • 3 noclegi w hotelu, pokoje 2,3-os z łazienkami
  • wyżywienie: śniadania i obiadokolacje
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie Signal Iduna Białoruś
  • dokumenty potrzebne do przekroczenia granicy

Cena nie zawiera:

  • biletów wstępu i przewodników lokalnych, rejsu statkiem – ok. 20 Euro/os i ok. 20 zł

Uwagi:

  • Program jest ramowy i kolejność zwiedzania może ulec zmianie.
  • Każdy uczestnik musi posiadać ważny paszport !!!


Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor