Wyprawa konna wybrzeżem Atlantyku, od Agadiru do Essaouira, Maroko

Ośmiodniowa wyprawa konna, w czasie której wędrować będziemy bezdrożami atlantyckiego wybrzeża od Agadiru do uroczej Essaouira – wśród berberyjskich wiosek, skalistych klifów, piaszczystych wydm i gajów arganowych. Nie zabraknie galopów na plażach, odpoczynku przy ognisku pod rozgwieżdżonym niebem czy przepysznej marokańskiej kuchni.

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Pomysł i prowadzenie:

Jacek Jasiński - z wykształcenia architekt i archeolog, ale z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat organizuje wyprawy – głównie konne bezdrożami krajów leżących w cieniu Jedwabnego Szlaku (Kaukaz, Persja, Azja Centralna). Więcej info na www.nomadiclife.eu

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
07:40 wylatujemy z Warszawy, do Marrakeszu przylatujemy o 12:30, wsiadamy do podstawionego busa i jedziemy do hotelu pod Agadirem na miejsce startu (po drodze posiłek w lokalnej restauracji) – transfer trwa około 3-3,5 godziny (250 km), po południu spacer po miasteczku, kolacja i odpoczynek w hotelu.

2 dzień
Budzimy się, około 09:00 jemy śniadanie w hotelu, pakujemy bagaże, idziemy obejrzeć stajnię i zapoznać się z końmi, spacerujemy po plaży na piechotę i na grzbietach wielbłądów, jemy lunch w stajni i jedziemy do miejsca startu – tam czeka na nas obsługa i osiodłane konie. Po przydziale wierzchowców wsiadamy w siodło i naprzód… Wieczorem dojeżdżamy do miejsca pierwszego biwaku. Namioty są już rozłożone, materace napompowane, stolik i krzesła stoją pośrodku majdanu. W namiocie kuchennym uwija się kucharz z pomocnikiem i przygotowują jakieś pyszne lokalne danie dla wędrowców, którzy odpoczywają pogryzając bakalie i pijąc herbatę. Nie wiem, czy wytrzymam sześć dni tego luksusu i rozpieszczania…
Po wieczornym posiłku zasiadamy przy ognisku, chłopaki z ekipy organizatorów co jakiś czas grają i śpiewają swoje piosenki, namawiają nas do wspólnej zabawy, śpiewu (Uwaga!!! Zakaz śpiewania „Sokołów”!!! W Maroku wszyscy miejscowi myślą, że to jest nasz hymn narodowy!!!Weźcie jakieś śpiewniki z ulubionymi piosenkami.) i tańca. Integrujemy się przy ognisku do ostatniego gościa…

3 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez kucharza), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i wyjazd. Odjeżdżamy wgłąb lądu – w stronę stoków Gór Atlas schodzących do Oceanu. Przejeżdżamy przez berberyjskie wioski, gaje arganowe, pomiędzy ciekawymi formacjami skalnymi (w połowie drogi w górach piknik z lunchem) i dojeżdżamy w pobliże wioski Imradissn – tam czeka na nas obsługa wyprawy, rozbite namioty itd… Wieczorem kolacja i integracja przy ognisku…

4 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez kucharza), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i wyjazd. Przejeżdżamy Foum Alhisn i przez wydmy piaszczyste dojeżdżamy w pobliże miasteczka Mhamid, gdzie rozbijamy się obozem…pyszna kolacja, ognisko, śpiewy i tańce do późnej nocy pod rozgwieżdżonym saharyjskim niebem.

5 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez kucharza), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i wyjazd. W ciągu dnia przejeżdżamy głównie wzdłuż wybrzeża, które zaskakuje róznorodnościa form – od skalistych klifów do rozległych kamienistych i piaszczystych plaż. W rejonie Sidi Kaouki rozbijamy się obozem…pyszna kolacja, ognisko, śpiewy i tańce do późnej nocy pod rozgwieżdżonym saharyjskim niebem (ostatnia noc pod namiotem).

6 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez kucharza), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i wyjazd. W ciągu dnia przecinamy obszary piaszczystych wydm i skalistego płaskowyżu, rozbijamy się obozem…pyszna kolacja, ognisko, śpiewy i tańce do późnej nocy pod rozgwieżdżonym saharyjskim niebem – ostatnia noc pod namiotem.

7 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez kucharza), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i wyjazd. Przejeżdżamy wybrzeżem w stronę Essaouira. Po lunchu żegnamy konie i przesiadamy się do busa – przejeżdżamy do miasteczka Essaouira (około 30-50 minut), nocleg i kolacja w hostelu, wieczorem spacer po zabytkowym miasteczku, odpoczynek…

8 dzień
Rano szybkie śniadanie w hostelu i przejazd na lotnisko w Marrakeszu (transfer około 3 godziny, najpóźniej na 10:15), 12:15 wylot do Polski.

Uwagi:

Dla osób, które chciałyby lecieć w innym terminie lub innym lotem ustalone zostanie miejsce spotkania w Marrakeszu lub w Agadirze – szczegóły (warunki, godzina, miejsce) do ustalenia indywidualnie. Do wyboru mamy kilka ofert tanich linii – m. in. Wizz Air, Ryanair, Easy Jet itd. – do indywidualnej decyzji)

Trasa wyprawy konnej może ulec zmianie w sytuacjach losowych, niezależnych od Organizatora i Prowadzącego (wydarzenia polityczne, załamanie pogody, trudne warunki na trasie)– dostosowana będzie do aktualnie panujących warunków w trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oraz wierzchowców.

Cena zawiera:

 • transfery (samochód/bus, lokalne środki transportu) na trasie Marrakesz - Agadir i Essaouira - Marrakesz. Osoby które przyjeżdżają i wyjeżdżają w innych terminach niż w opisie powinny ustalić opcje transportu indywidualnie z prowadzącym.
 • wynajem koni wyposażonych w siodła europejskie typu ogólnoużytkowego, ogłowia i podręczne sakwy bagażowe na 5 dni konnej wędrówki
 • wynajem samochodu logistycznego wożącego bagaże wraz z obsługą
 • opieka obsługi taboru bagażowego i kucharza (kuchnia marokańska)
 • opieka miejscowego marokańskiego przewodnika wraz koniem (w zależności od ilości uczestników jednego lub więcej)
 • 1 wiaderko (około 10 litrów) wody codziennie wieczorem do umycia się w polowym prysznicu!!!
 • noclegi w namiotach w czasie rajdu konnego (5 nocy) – organizator zapewnia namioty 3 osobowe typu iglo i materace gąbkowe, gr. ok. 5 cm, naczynia, sztućce etc. (Uwaga! Śpiwory należy mieć swoje!!! Temperatury nocą nad Atlantykiem mogą spadać do +5 stopni!)
 • noclegi w Agadirze i Essaouira w hostelu, pokoje 2-5 osobowe, łazienka wspólna (pierwsza i ostatnia noc)
 • wyżywienie pierwszego i ostatniego dnia w czasie transferów (śniadania i obiadokolacje w lokalach gastronomicznych lub w hostelu)
 • pełne wyżywienie w czasie rajdu konnego – śniadania, lunche i obiadokolacje przygotowywane przez obsługę, kuchnia marokańska – jeśli ktoś wymaga szczególnej diety bardzo proszę o informację przy zgłoszeniu, aby się do tego przygotować
 • obowiązkowe opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • opiekę polskiego pilota
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie zawiera:

 • przelotu samolotem do Marrakeszu (w zależności od promocji 400-1000 zł – cena zależy od terminu rezerwacji i wyboru linii lotniczych – generalnie im bliżej lotu tym drożej, nie bierzcie dużego bagażu (spróbujcie zmieścić się w podręczny, albo weźcie rejestrowany na spółkę z kilkoma osobami)
 • wydatków natury osobistej, pamiątek, kart sim etc…
 • zakupu alkoholu, słodyczy, posiłków pomiędzy śniadaniem i obiadokolacją (w czasie transferów), „snacków”, wody, napojów orzeźwiających itp
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (nie będzie ich wiele)
 • bakszyszu (czyli mówiąc naszym językiem napiwków – w Maroku na każdym kroku ktoś za byle jaką pomoc oczekuje od turystów jakiejś opłaty)
 • opcjonalnego transportu ostatniego dnia z Essaouira (na wypadek, gdyby ktoś postanowił lecieć z Maroka w terminie późniejszym i chciał zostać w Essaouira dłużej (bardzo ciekawe zabytkowe miasto portowe, medina wpisana na listę zabytków UNESCO)

Galeria

Maroko, wyprawa konna wybrzeżem Atlantyku
Maroko, wyprawa konna wybrzeżem Atlantyku
Maroko, wyprawa konna wybrzeżem Atlantyku
Maroko, wyprawa konna wybrzeżem Atlantyku
Maroko, wyprawa konna wybrzeżem Atlantyku