Wyprawa konna w Maroku, na Saharze

Ośmiodniowa wyprawa konna, w czasie której wędrować będziemy bezdrożami saharyjskiej pustyni od Zagory do Mhamid i Ergu Chigaga – wśród piaszczystych wydm, oaz rozrzuconych na pustyni i obozowisk nomadów. Nie zabraknie galopów, odpoczynku przy ognisku pod rozgwieżdżonym saharyjskim niebem czy przepysznej marokańskiej kuchni.

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Pomysł i prowadzenie:

Jacek Jasiński - z wykształcenia architekt i archeolog, ale z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat, czasem samotnie a czasem z żoną i dzieciakami, eksploruje boczne drogi wielu krajów Europy i Azji. Nie lubi typowych miejsc odwiedzanych przez turystów. Na Kaukaz wraca każdego roku, podróżując bezdrożami na różne sposoby – samochodem terenowym, pieszo a najczęściej i najchętniej konno. Więcej info na www.nomadiclife.eu

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
8:00 wylatujemy z Warszawy, do Marrakeszu przylatujemy o 12:50, wsiadamy do podstawionego busa i jedziemy do Zagory na miejsce startu (po drodze posiłek w restauracji) - transfer trwa około 8 godzin (360 km), noc i kolacja w hostelu w Zagorze.

2 dzień
Budzimy się, jemy śniadanie, pakujemy bagaże, po przydziale koni wsiadamy w siodło i naprzód… Po drodze w czasie popasu posilamy się lunchem. Wieczorem dojeżdżamy do miejsca pierwszego biwaku. Namioty są już rozłożone, materace napompowane, stolik i krzesła stoją pośrodku majdanu. W namiocie kuchennym uwija się kucharz z pomocnikiem i przygotowuje jakieś pyszne lokalne danie dla wędrowców, którzy odpoczywają pogryzając bakalie i pijąc herbatę. Nie wiem, czy wytrzymam sześć dni tego luksusu i rozpieszczania… Po wieczornym posiłku zasiadamy przy ognisku, chłopaki z ekipy organizatorów co jakiś czas grają i śpiewają swoje piosenki, namawiają nas do wspólnej zabawy, śpiewu (Uwaga!!! Zakaz śpiewania „Sokołów”!!! W Maroku wszyscy miejscowi myślą, że to jest nasz hymn narodowy!!!Weźcie jakieś śpiewniki z ulubionymi piosenkami.) i tańca. Integrujemy się przy ognisku do ostatniego gościa…

3dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez kucharza), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i wyjazd. Przejeżdżamy przez wąwóz Draa, pomiędzy ciekawymi formacjami skalnymi (piknik z lunchem w gaju palmowym) i dojeżdżamy w pobliże Tagounit – tam czeka na nas obsługa wyprawy, rozbite namioty itd… Wieczorem kolacja i integracja przy ognisku…

4 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez kucharza), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i wyjazd. Przejeżdżamy Foum Alhisn i przez wydmy piaszczyste dojeżdżamy w pobliże miasteczka Mhamid, gdzie rozbijamy się obozem…pyszna kolacja, ognisko, śpiewy i tańce do późnej nocy pod rozgwieżdżonym saharyjskim niebem.

5 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez kucharza), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i wyjazd. W ciągu dnia przejeżdżamy przez region piaszczystych wydm i docieramy do płaskowyża (Plateau), za płaskowyżem rozbijamy się obozem…pyszna kolacja, ognisko, śpiewy i tańce do późnej nocy pod rozgwieżdżonym saharyjskim niebem.

6 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez kucharza), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i wyjazd. W ciągu dnia przecinamy obszary piaszczystych wydm i skalistego płaskowyżu, rozbijamy się obozem…pyszna kolacja, ognisko, śpiewy i tańce do późnej nocy pod rozgwieżdżonym saharyjskim niebem – ostatnia noc pod namiotem.

7 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez kucharza), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i wyjazd. Przejeżdżamy przez pustynię w stronę M’hamid. Po lunchu żegnamy konie i przesiadamy się do busa – przejeżdżamy do miasteczka Ait ben Haddou, nocleg i kolacja w hostelu.

8 dzień
Rano szybkie śniadanie w hostelu i przejazd na lotnisko w Marrakeszu na 12:00, 13:35 wylot do Warszawy…

Uwagi:

Dla osób, które chciałyby lecieć w innym terminie lub innym lotem ustalone zostanie miejsce spotkania w Marrakeszu lub w Zagorze – szczegóły (warunki, godzina, miejsce) do ustalenia indywidualnie. Do wyboru mamy kilka ofert tanich linii – m. in. Wizz Air, Ryanair, Easy Jet itd. – do indywidualnej decyzji)

Trasa wyprawy konnej może ulec zmianie w sytuacjach losowych, niezależnych od Organizatora i Prowadzącego (wydarzenia polityczne, załamanie pogody, trudne warunki na trasie)– dostosowana będzie do aktualnie panujących warunków w trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oraz wierzchowców.

Cena zawiera:

 • transfery (samochód/bus, lokalne środki transportu) na trasie Marrakesz - Zagora i Zagora – Ait ben Haddou - Marrakesz. Osoby które przyjeżdżają i wyjeżdżają w innych terminach niż w opisie powinny ustalić opcje transportu indywidualnie z prowadzącym.
 • wynajem koni wyposażonych w siodła europejskie typu ogólnoużytkowego, ogłowia i podręczne sakwy bagażowe
 • wynajem samochodu logistycznego wożącego bagaże wraz z obsługą
 • opieka obsługi taboru bagażowego i kucharza (kuchnia marokańska)
 • opieka miejscowego marokańskiego przewodnika wraz koniem (w zależności od ilości uczestników jednego lub więcej)
 • 1 wiaderko (około 10 litrów) wody codziennie wieczorem do umycia się w polowym prysznicu!!!
 • noclegi w namiotach w czasie rajdu konnego (5 nocy) – organizator zapewnia namioty 3 osobowe typu iglo i materace gąbkowe, gr. ok. 5 cm, naczynia, sztućce etc. (Uwaga! Śpiwory należy mieć swoje!!! Temperatury nocą na pustyni mogą spadać do 0 stopni!)
 • noclegi w Zagora i Ait ben Haddou w hostelu, pokoje 2-5 osobowych, łazienka wspólna (pierwsza i ostatnia noc)
 • wyżywienie pierwszego i ostatniego dnia w czasie transferów (śniadania i obiadokolacje w lokalach gastronomicznych lub w hostelu)
 • pełne wyżywienie w czasie rajdu konnego – śniadania, lunche i obiadokolacje przygotowywane przez obsługę, kuchnia marokańska – jeśli ktoś wymaga szczególnej diety bardzo proszę o informację przy zgłoszeniu, aby się do tego przygotować
 • obowiązkowe opłaty na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
 • opiekę polskiego pilota
 • ubezpieczenie KL i NNW

Cena nie zawiera:

 • przelotu samolotem do Marrakeszu (w zależności od promocji 400-1000 zł – cena zależy od terminu rezerwacji i wyboru linii lotniczych – generalnie im bliżej lotu tym drożej, nie bierzcie dużego bagażu (spróbujcie zmieścić się w podręczny, albo weźcie rejestrowany na spółkę z kilkoma osobami)
 • wydatków natury osobistej, pamiątek, kart sim etc…
 • zakupu alkoholu, słodyczy, posiłków pomiędzy śniadaniem i obiadokolacją (w czasie transferów), „snacków”, wody, napojów orzeźwiających itp
 • biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (nie będzie ich wiele)
 • bakszyszu (czyli mówiąc naszym językiem napiwków – w Maroku na każdym kroku ktoś za byle jaką pomoc oczekuje od turystów jakiejś opłaty)
 • opcjonalnego transportu ostatniego dnia z Ait ben Hadoud (na wypadek, gdyby ktoś postanowił lecieć z Maroka w terminie późniejszym i chciał zostać w Ait ben Haddou dłużej (bardzo ciekawe miejsce, cytadela wpisana na listę zabytków UNESCO)

Galeria

Maroko
Maroko
Maroko
Maroko
Maroko