Wyprawa konna w Górach Tien Shan,
pogranicze Kazachstanu i Kirgizji
Siedmiodniowa wyprawa konna, w czasie której zwiedzimy Ałmaty a następnie przejedziemy do kanionu Szaryńskiego i doliny rzeki Czilik u podnóża gór Tien Szan. Na grzbiecie dzielnych koni przez pięć dni będziemy jechać przez doliny Kolsai i Czilik, eksplorując wysokie grzbiety na pograniczu kazachsko-kirgiskim. Będziemy mieli możliwość przenocować w jurcie oraz skosztować tradycyjnej kazachskiej kuchni. W ciągu siedmiodniowej wyprawy zakosztujemy gościnności mieszkańców oraz bogactwa przyrody i kultury tego ciekawego kraju.
Termin:
Wycieczka na zamówienieCena:
Prosimy o kontakt z biuremPomysł i prowadzenie:
Jacek Jasiński - z wykształcenia architekt i archeolog, ale z zamiłowania koniarz i podróżnik. Od lat organizuje wyprawy – głównie konne bezdrożami krajów leżących w cieniu Jedwabnego Szlaku (Kaukaz, Persja, Azja Centralna). W samej tylko Gruzji w ciągu ośmiu lat zaprojektował i przeprowadził 76 wypraw konnych na różnych, czasem pionierskich trasach. Więcej info na www.nomadiclife.eu
Ramowy program wyprawy konnej:
wieczór przed 1 dniem
Wylot z Polski do Ałmaty (we własnym zakresie – po wcześniejszych konsultacjach z prowadzącym). Oczywiście istnieje możliwość przylotu w dowolnym wcześniejszym terminie - miejsce i czas spotkania w Ałmaty zostanie ustalony indywidualnie.
1 dzień
przylot do Ałmaty (dla osób przylatujących wcześniej miejsce i godzinę spotkania określę w terminie bliższym wyprawy- zazwyczaj jest to hotel do którego zjeżdżają się uczestnicy). Dzień w Ałmaty możemy przeznaczyć na zwiedzanie miasta oraz przygotowania do wyprawy - zakupy na bazarze, pakowanie itp. Wieczorem wspólny obiad w restauracji i czas wolny (dalsze zwiedzanie lub odpoczynek). Nocleg w hotelu, pokoje 2-5 osobowe, łazienki wspólne.
2 dzień
Budzimy się, około 08:00 jemy śniadanie w hotelu, pakujemy bagaże do wynajętych samochodów i jedziemy na południowy zachód, w stronę granicy kazachsko-kirgiskiej. Po drodze zajedziemy do Kanionu Szaryńskiego gdzie możemy spędzić koło 2-3 godzin…Po południu , około 17:00 dojeżdżamy do wioski w dolinie rzeki Czilik, skąd nazajutrz wyruszymy na wyprawę. Nocujemy w jurcie rozstawionej w ogrodzie domu gospodarzy. Na kolację zjemy jakieś przysmaki kuchni kazachskiej. Wieczorem odpoczynek, pakowanie bagaży przed wyprawą.
3dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez gospodarzy), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu i juczeniu koni i wyjazd. Kierujemy się w górę doliny, następnie przez grzbiet nad dolne jezioro Kolsai i stromą ścieżką do środkowego jeziora Kolsai (około 2300 mnpm) – tu będzie nasze obozowisko przez 2 noce. Pomagamy rozsiodłać i rozjuczyć konie, rozbijamy namioty, przygotowujemy kolację, odpoczywamy i integrujemy się…
4 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (przygotowane przez wszystkich uczestników – wg ustaleń w grupie …), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu i juczeniu koni i wyjazd. Zbędny bagaż zostawiamy na miejscu biwakowym, wrócimy tu wieczorem. Jedziemy w górę, w stronę granicy Kirgiskiej, do trzeciego – najwyższego jeziora Kolsai. Pojedziemy do posterunku wojsk pogranicznych, następnie wrócimy objeżdżając inną droga środkowe jezioro do miejsca biwakowego. Pomagamy rozsiodłać i rozjuczyć konie, rozbijamy namioty, przygotowujemy kolację, odpoczywamy i integrujemy się…
5-6 dzień
Budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (niestety znowu sami je przygotowujemy…), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i juczeniu koni i wyjazd. W ciągu dnia jedziemy na zachód wzdłuż granicy z Kirgizją, przecinając poprzeczne doliny i grzbiety o wysokości około 3000-3200 mnpm. Wieczorem na miejscach biwakowych pomagamy rozsiodłać i rozjuczyć konie, rozbijamy namioty, przygotowujemy kolację, odpoczywamy i integrujemy się…
7 dzień
budzimy się, kawa, herbatka, śniadanie (niestety znowu sami je przygotowujemy, na szczęście ostatni raz…), pakujemy się, pomagamy przy siodłaniu koni i juczeniu koni i wyjazd. W ciągu dnia jedziemy w dół do naszej jurty w dolinie Czilik, około 15:00 (w kolejności ustalonej już rano) bierzemy prysznic i odpoczywamy, wieczorem znowu wspaniała kolacja (o której wszyscy marzyli od kilku dni) i pakujemy bagaże do wynajętych samochodów. Przejeżdżamy na lotnisko w Ałmacie i kończymy wyprawę. Osoby, które zdecydują się zostać dłużej w Kazachstanie zostaną odwiezione do wskazanego hotelu w Ałmacie (nocleg we własnym zakresie)
8 dzień
W zależności od rozkładu lotów uczestników grupy – w nocy lub nad ranem wylot do Polski
Uwagi:
Trasa wyprawy konnej może ulec zmianie w sytuacjach losowych, niezależnych od Organizatora i Prowadzącego (wydarzenia polityczne, załamanie pogody, trudne warunki na trasie, uszkodzenia i remonty dróg)– dostosowana będzie do aktualnie panujących warunków w trosce o komfort i bezpieczeństwo uczestników oraz wierzchowców.
Cena zawiera:
- transfery (samochód/bus, lokalne środki transportu) na trasie Ałmata-Czilik i Czilik-Ałmata. Osoby które przyjeżdżają i wyjeżdżają w innych terminach niż w opisie powinny umówić z prowadzącym termin i miejsce spotkania w Ałmacie.
- wynajem koni wyposażonych w siodła kaukaskie, ogłowia i podręczne sakwy bagażowe na 5 dni konnej wędrówki
- wynajem jucznych koni z sakwami bagażowymi do transportu sprzętu biwakowego i żywności na 5 dni
- opieka lokalnego przewodnika (jednego lub więcej w zależności od ilości uczestników)
- noclegi w namiotach w czasie rajdu konnego (4 noce) – organizator zapewnia namioty 3-4 osobowe (Uwaga! Śpiwory i maty do spania należy mieć swoje. Temperatury nocą w górach mogą latem spadać do +5 stopni). Można zabrać swój namiot po konsultacji z prowadzącym – ważne aby namiot był jak najmniejszy po spakowaniu i jak najlżejszy.
- 1 nocleg w hostelu w Ałmacie (pokoje 2-5 osobowe, łazienki wspólne)
- 1 nocleg w jurcie przy gospodarstwie agroturystycznym w Czilik (skąd wyruszamy na wyprawę konną)
- wyżywienie: w Ałmacie śniadanie pierwszego dnia, w Czilik obiadokolacja i śniadanie drugiego dnia oraz obiad ostatniego dnia wyprawy
- wyżywienie w czasie wyprawy konnej (przygotowujemy wspólnie z produktów zakupionych przez prowadzącego) – śniadania i obiadokolacje przygotowywane na gazie lub ognisku (w zależności od sytuacji z drewnem) – jeśli ktoś wymaga szczególnej diety bardzo proszę o informację przy zgłoszeniu, aby się do tego przygotować
- butle gazowe i palniki do przygotowywania wspólnych posiłków
- ubezpieczenia KL i NNW
- obowiązkowa opłata na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny
- opiekę polskiego pilota
Cena nie zawiera:
- przelotu samolotem do Ałmaty (różne linie lotnicze, LOT, Aeroflot, UIA z Polski albo WizzAir do Nursultan (dawna Astana))
- wydatków natury osobistej, pamiątek, kart sim etc…
- zakupu alkoholu, słodyczy, posiłków pomiędzy śniadaniem i obiadokolacją (w czasie transferów), „snacków”, wody, napojów orzeźwiających itp.
- sprzętu biwakowego (latarki, kubki, menażki, sztućce, maty i śpiwory)
- biletów wstępu do zwiedzanych obiektów (nie będzie ich wiele – prawdopodobnie tylko wstęp do kanionu Szaryńskiego)
Uwagi:
Ze względu na napięty program obejmujący 7 dni wyprawy nie będziemy mieli dużo czasu w Ałmacie. Jeśli komuś zależy na spokojnym zwiedzeniu stolicy, zakupach etc. warto uwzględnić to przy zakupie biletów lotniczych, po prostu przylecieć wcześniej i (lub) zostać później. Takie rozwiązanie ma wiele zalet i pozwala cieszyć się Kazachstanem na spokojnie przez dłuższy czas. W razie pytań proszę kontaktować się z Jackiem Jasińskim - doradzi, pomoże, pocieszy… O każdym locie bardzo proszę poinformować prowadzącego, aby wszystko można było wcześniej zaplanować.
Wszystkie pytania „techniczne” dotyczące szczegółów wyprawy, czasu i miejsca spotkania, ekwipunku, umiejętności, dodatkowych terminów i innych wypraw proszę kierować bezpośrednio do Jacka Jasińskiego, email: nomadiclife.eu@gmail.com +48 694 682 217