Przyroda i kultura Krajów Bałtyckich

10 dniowa wycieczka przez najciekawsze pod względem przyrodniczym tereny Litwy, Łotwy i Estonii, z uwzględnieniem elementu kulturowego, szczególnie związanego z dziejami Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W programie m. innymi: parki narodowe - Kuroński (Litwa), Gauja (Łotwa), Lahemaa (Estonia), rezerwat przyrody Endla (Estonia), Wyspa Saaremaa (Estonia) oraz Wilno, Tallin i Ryga.


mapa trasy wycieczki

Termin:

Wycieczka na zamówienie

Cena:

Prosimy o kontakt z biurem

Ramowy program wycieczki:

1 dzień
Wyjazd z Polski w godzinach rannych. Przejazd do Wilna, obiadokolacja i nocleg.

2 dzień
Śniadanie, przejazd do Trockiego Historycznego Parku Narodowego by podziwiać położony na wyspie średniowieczny zamek i inne zabytki Troków. Po południu zwiedzanie Wilna z miejscowym przewodnikiem. Obiadokolacja i nocleg w Wilnie.

3 dzień
Śniadanie, opuszczamy Litwę i kierujemy się do położonego na Łotwie Parku Narodowego Gauja. Wizyta w parku, którego głównym walorem jest piękna, zachowana w stanie naturalnym dolina rzeki Gauji, wycięta w miękkich piaskowcach. Wędrówka wzdłuż rzeki dostarcza niezapomnianych wrażeń. Nocleg w położonej na terenie parku narodowego miejscowości Cesis, w której znajduje się średniowieczny zamek Kawalerów Mieczowych i imponujący gotycki kościół.

4 dzień
Śniadanie, opuszczamy Cesis i kierujemy się ku granicy estońskiej, którą przekraczamy w miejscowosci Valga. Następnie jedziemy do Tartu (Dorpat) przez malowniczą krainę Otepaa. Po krótkim zwiedzaniu historycznego centrum Tartu, kontynuujemy podróż na północ, by z kolei zatrzymać się w rezerwacie torfowiskowym Endla. Specjalne kładki pozwalają na wejście w głąb tego fascynującego obiektu. Przejazd w kierunku Tallina, obiadokolacja i nocleg w Tallinie.

5 dzień
Śniadanie, zwiedzanie z miejscowym przewodnikiem Tallina, stolicy Estonii, w programie: zachwycający bogactwem i rozmachem barokowy kompleks pałacowo-parkowy Kadriorg ufundowany przez Piotra Wielkiego dla żony Katarzyny I, Sobór Aleksandra Newskiego wzniesiony na wzgórzu Toompea, Stare Miasto z mieszczańskim kamieniczkami, zabytkowymi kościołami i średniowiecznym rynkiem z gotyckim ratuszem. Następnie przejazd do nadmorskiego Parku Narodowego Lahemaa znanego z licznych zatok (laht = zatoka), strumieni spadających z wapiennych progów, olbrzymich głazów narzutowych i starych pałaców szwedzkich baronów. Obiadokolacja i nocleg.

6 dzień
Po śniadaniu wyruszamy do Virtsu, skąd odchodzą promy na wyspę Saaremaa, największą i najpiękniejszą estońską wyspę, która oferuje takie atrakcje jak: rezerwat ornitologiczny Vilsandi, doskonale zachowany krater meteorytowy, wysokie skaliste klify, bogate florystycznie nawapienne łąki, malownicze osady, stare kościoły czy wreszcie doskonale zachowany średniowieczny zamek w Kuressaare. Obiadokolacja i nocleg.

7 dzień
Śniadanie, przejazd do Rygi, zwiedzanie stolicy Łotwy: Zamek Ryski, Katedra, Brama Szwedzka i Wieża Prochowa, Kościół św. Piotra, Trzej Bracia (kompleks trzech średniowiecznych domów), Pałac Bractwa Czarnogłowych, Opera, Pomnik Wolności. Obiadokolacja i nocleg.

8 dzień
Śniadanie, przejazd do Rundale – monumentalnego barokowego pałacu zbudowanego dla księcia Kurlandii w czasach gdy była ona jeszcze lennem Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Z Rundale znowu jedziemy na Litwę, kierując się na Szawle, koło których znajduje się Góra Krzyży – miejsce jedyne w swoim rodzaju, pomnik cierpienia i wytrwałości Litwinów. Mijając Szawle, kierujemy się nad morze i jadąc przez Kretyngę (kościół fundacji Chodkiewicza i zespół pałacu Tyszkiewiczów) docieramy do nadmorskiego kurortu Połągi. Obiadokolacja i nocleg w okolicy Połągi.

9 dzień
Śniadanie, przejazd na Mierzeję Kurońską, która jest parkiem narodowym, znanym m. innymi z wielkich ruchomych wydm. Następnie spacer po starówce w Kłajpedzie. Przejazd do Kowna. Obiadokolacja i nocleg.

10 dzień
Śniadanie, zwiedzanie Kowna, m.in. zabytków związanych z Adamem Mickiewiczem. Przejazd w kierunku Polski. Powrót do kraju w późnych godzinach wieczornych.

Cena zawiera:

  • transport autokarem lub busem
  • 9 noclegów w hotelach w pokojach 2,3-osobowe z łazienkami
  • wyżywienie: 9 śniadań
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL i NNW Signal Iduna

Cena nie zawiera:

  • obiadokolacji
  • biletów wstępu, kosztów promu na Mierzeję Kurońską, kosztu przeprawy na Saaremę oraz przewodników lokalnych, ok. 70 Euro
  • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) i Turystyczny Fundusz Pomocowy w wysokości 20 zł

Galeria:

Park Narodowy Lahemaa
Park Narodowy Lahemaa
Park Narodowy Lahemaa
Park Narodowy Lahemaa
Klif na wyspie Saaremaa
Saaremaa
Saaremaa
Ryga
Ryga
Ryga
Ryga - najstarsze domy
Ryga
Rundale
Góra Krzyży
Góra Krzyży
Kretynga, pałac Tyszkiewiczów
Mierzeja Kurońska
Mierzeja Kurońska - zabytkowe domy w Nidzie
Kowno - katedra
Kowno - ratusz

Szanowni Państwo!

Biuro Eko-Tourist realizuje wiele imprez zbiorowych na zamówienie firm, szkół, uczelni, stowarzyszeń, klubów a nawet grup koleżeńskich czy rodzin. Program zamieszczony powyżej może w takim przypadku służyć za podstawę do przygotowania wycieczki dopasowanej pod każdym względem do Państwa oczekiwań. Jesteśmy elastyczni i gotowi do przedyskutowania najdrobniejszych szczegółów – programowych, organizacyjnych i finansowych. Prosimy o kontakt!

Z poważaniem,
Teresa Bogusławska, dyrektor